FLESZ - Polacy pomagają uchodźcom

Bogusław Schaeffer studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Był dziennikarzem Polskiego Radia w Krakowie. Od 1963 roku wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w austriackim Salzburgu, holenderskim Middelburgu i w angielskim Yorku.
Bogusław Schaeffer jako kompozytor wyróżniał się nowatorstwem warsztatu i śmiałością w eksperymentowaniu z nowymi formami, gatunkami i rodzajami muzyki. Jako jeden z pierwszych twórców polskich zajął się muzyką elektroniczną. W 1965 podjął współpracę ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie, gdzie powstawały jego kompozycje elektroniczne.
W całej historii polskiej muzyki trudno znaleźć podobnie płodnego kompozytora. Napisał około 550 utworów muzycznych, w 23 różnych gatunkach, wiele z nich dopiero czeka na wykonawcę. obok kompozycji i muzykologii zajmował się także dramatopisarstwem. Od 1980 napisał ponad 40 sztuk teatralnych (kilka z nich wyreżyserował), które zostały przetłumaczone na 17 języków.
Seria płyt "BSCH" jest komplementarnym i atrakcyjnym portretem fonograficznym jednego z najważniejszych polskich kompozytorów. Została ona otwarta w 2019 roku kameralnym albumem „Dialogues”. Na przełomie 2021/2022 powstała publikacja podwójnego albumu z muzyką symfoniczną: autorskiego nagrania monumentalnego IV Koncertu fortepianowego, stanowiącego opus magnum kompozytora w gatunku oraz jednego z najbardziej eksperymentalnych utworów „Mszy symfonicznej".
Dwupłytowy album "BSCH" prezentuje dwa z najciekawszych przykładów muzyki symfonicznej Schaeffera: Msza symfoniczna oraz IV koncert fortepianowy. ."Missa sinfonica (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus. Benedictus, Agnus Dei)" została wykonana 24 kwietnia 1986 w Katowicach, a solistami byli: Paweł Święty(skrzypce), David Pituch (saksofon sopranowy) i Anna Malewicz- Madey (sopran). Wykonanie "IV koncertu fortepianowego" odbyło się 17 stycznia 2007 roku. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dyrygował Bogdan Olędzki, a na fortepianie zagrał sam Bogusław Schaeffer.
Wydawcą płyt jest Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta. Projekt wydawnictwa dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu "Muzyczny Ślad" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.