Schron został odkryty końcem 2022 roku na placu budowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przez operatora koparki. Znajdował się przy skarpie w rejonie alei gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.
- Schron mogły wznieść służby budowlane hitlerowskiej Luftwaffe w 1944 roku na potrzeby ochrony powietrznej śląskiego węzła rafinerii. Mamy informację, że to jedyny znany schron tego typu w Krakowie - informował wówczas Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Centrum Nauki Cogiteon.
Jak się teraz okazuje, składający się z wygiętego korytarza w formie tunelu i dwóch pomieszczeń o łącznej powierzchni około 72 metrów kwadratowych historyczny obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym. Jak jednak przekonuje nas Koziarz, to absolutnie nie oznacza, że czeka go wyburzenie.
- Został zabezpieczony poprzez podstemplowanie ścian. Zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków powstaje projekt docelowych rozwiązań. Zakłada on częściowe wyeksponowanie górnej części obiektu i wkomponowanie jej w park, który powstanie obok Cogiteonu. O szczegółach będzie można mówić, kiedy projekt będzie gotowy - zapewnia Koziarz.
Zgodnie z planem Budowa Małopolskiego Centrum Nauki ma się zakończyć w sierpniu 2023 roku.
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
