Jak wybrać i zagłosować
Stworzenie parku i placu zabaw przy ulicy Karmelickiej, tor motocyklowo-samochodowy, rewitalizacja parku Krakowskiego, miejskie pitniki, stacje rowerowe KMK Bike w południowych częściach miasta czy likwidacja barier architektonicznych dla niepełnosprawnych - to tylko część z projektów, na które można głosować w tym roku.
- Aby oddać ważny głos, należy wybrać 6 różnych zadań. Trzy z nich mają mieć charatker lokalny, a pozostałe trzy zadania mają być ogólnomiejskie. Najwyżej ocenionemu projektowi należy przyznać trzy punkty, a ocenianemu najniżej - jeden punkt. Trzeba też uzupełnić wszystkie rubryki na karcie do głosowania - wyjaśnia Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału spraw społecznych w Urzędzie Miasta.
Oddawać głosy można na dwa sposoby. Pierwszy - wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej www.budzet.krakow.pl. Na stronie znajdziemy też listę wszystkich projektów. Drugi sposób to oddanie głosu w siedzibach rad dzielnicy za pomocą papierowej karty. Głos będzie mógł oddać każdy, kto ukończył 16. rok życia i mieszka w Krakowie. Głosowanie nad budżetem obywatelskim potrwa do 28 czerwca.
Aby zagłosować na jeden z projektów wystarczy wejść na stronę www.budzet.krakow.pl
Frekwencja mniejsza
- Chciałbym, aby jak najwięcej osób zechciało wziąć udział w głosowaniu i do tego serdecznie zachęcam - zwraca się do mieszkańców prezydent Jacek Majchrowski.
Urzędnicy przyznają jednak, że frekwencja w tym roku może być mniejsza niż w 2014 r. Szacują, że zagłosować może ok. 10 proc. osób. Dlatego urzędnicy na promocję przeznaczyli aż ćwierć miliona złotych. Część z tych pieniędzy została wydana już w marcu na reklamę, która miała zachęcić mieszkańców do zgłaszania swoich projektów.
- Powodów może być kilka. Mieszkańcy często po pierwszej edycji tracą zapał, bo np. pomysły, na które głosowali, nie wygrały - mówi dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, twórca jednego z pierwszych budżetów obywatelskich w Polsce.
Zbyt wolno budują
Słabe zainteresowanie budżetem obywatelskim może mieć jeszcze jeden powód. Do tej pory zrealizowano tylko około połowę projektów, które mieszkańcy wybrali w zeszłym roku.
Z ogólnomiejskich projektów udało się zrealizować tylko sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych. 13 pozostałych wciąż czeka na realizację. Nie rozpoczęto np. rozbudowy sieci darmowego i bezprzewo-dowego internetu (1,5 mln zł). Wstępnie wszystkie prace powinny zakończyć się w tym roku. Wiadomo już jednak, że ten projekt najwcześniej zostanie zrealizowany za dwa lata.
Podobnie jest z mniejszymi projektami dzielnicowymi. Urzędnicy do tej pory nie zasadzili nowych drzew i krzewów w Podgórzu, nie zrobili ogrodu zabaw w parku Dębnickim i nie wybudowali placu zabaw dla filii Szkoły Podstawowej nr 97.
- Te projekty powinny być gotowe jak najszybciej, aby nie zniechęcać mieszkańców. Mam nadzieję, że to nie wpłynie negatywnie na głosowanie - mówi Józef Pilch, miejski radny.
***
Jako dziennikarze "Gazety Krakowskiej", którym los miasta nie jest obojętny, postanowiliśmy złożyć projekty do budżetu obywatelskiego. Pięć z nich będzie poddanych pod głosowanie.
- Park i plac zabaw przy ulicy Karmelickiej - Stworzenie parku z placem zabaw na terenie gminy Kraków między ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów.
- Budowa pola minigolfowego w parku Lotników
- Siłownia na świeżym powietrzu na bulwarach nad Wisłą
- Ławeczka z pomnikiem Dawida Kurzmanna, mająca stanąć przy synagodze Tempel
- Budowa boiska do siatkówki w pobliżu ul. Wietora
Propozycje zgłosili też inni mieszkańcy. Oto kilka z nich:
- Tor motocyklowo-samochodowy.
- Projekt zakłada budowę toru wraz z placem manewrowym, przeznaczonego dla motocyklistów i kierowców, którzy chcą poprawić technikę jazdy.
- Samoobsługowe stacje naprawy rowerów - Chodzi o sześć samoobsługowych stacji naprawy rowerów.
- Siłownie na świeżym powietrzu w dzielnicach - 18 siłowni na wolnym powietrzu po jednej na każdą z 18 dzielnic.
- Miejskie pitniki w różnych częściach miasta
- Stworzenie ogólnodostępnych pitników z wodą.
Źródło: Gazeta Krakowska
