Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Krakowianie głosują na co pójdą miliony złotych

Dawid Serafin
Budżet obywatelski. Krakowianie głosują na co pójdą miliony złotychDzięki budżetowi obywatelskiemu realizacji może doczekać się Park Krakowski
Budżet obywatelski. Krakowianie głosują na co pójdą miliony złotychDzięki budżetowi obywatelskiemu realizacji może doczekać się Park Krakowski
Blisko 15 mln złotych. O tym, co stanie się z tymi pieniędzmi, zadecydują mieszkańcy. Właśnie ruszyło głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Krakowianie mogą wybierać spośród 467 zgłoszonych przez mieszkańców projektów. Zwycięskie pomysły mają być zrealizowane do końca przyszłego roku. Tymczasem połowa projektów, które wygrały w tamtym roku, wciąż czeka na realizację.

Jak wybrać i zagłosować
Stworzenie parku i placu zabaw przy ulicy Karmelickiej, tor motocyklowo-samochodowy, rewitalizacja parku Krakowskiego, miejskie pitniki, stacje rowerowe KMK Bike w południowych częściach miasta czy likwidacja barier architektonicznych dla niepełnosprawnych - to tylko część z projektów, na które można głosować w tym roku.

- Aby oddać ważny głos, należy wybrać 6 różnych zadań. Trzy z nich mają mieć charatker lokalny, a pozostałe trzy zadania mają być ogólnomiejskie. Najwyżej ocenionemu projektowi należy przyznać trzy punkty, a ocenianemu najniżej - jeden punkt. Trzeba też uzupełnić wszystkie rubryki na karcie do głosowania - wyjaśnia Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału spraw społecznych w Urzędzie Miasta.

Oddawać głosy można na dwa sposoby. Pierwszy - wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej www.budzet.krakow.pl. Na stronie znajdziemy też listę wszystkich projektów. Drugi sposób to oddanie głosu w siedzibach rad dzielnicy za pomocą papierowej karty. Głos będzie mógł oddać każdy, kto ukończył 16. rok życia i mieszka w Krakowie. Głosowanie nad budżetem obywatelskim potrwa do 28 czerwca.

Aby zagłosować na jeden z projektów wystarczy wejść na stronę www.budzet.krakow.pl

Frekwencja mniejsza

- Chciałbym, aby jak najwięcej osób zechciało wziąć udział w głosowaniu i do tego serdecznie zachęcam - zwraca się do mieszkańców prezydent Jacek Majchrowski.

Urzędnicy przyznają jednak, że frekwencja w tym roku może być mniejsza niż w 2014 r. Szacują, że zagłosować może ok. 10 proc. osób. Dlatego urzędnicy na promocję przeznaczyli aż ćwierć miliona  złotych. Część z tych pieniędzy została wydana już w marcu na reklamę, która miała zachęcić mieszkańców do zgłaszania swoich projektów.

- Powodów może być kilka. Mieszkańcy często po pierwszej edycji tracą zapał, bo np. pomysły, na które głosowali, nie wygrały - mówi dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, twórca jednego z pierwszych budżetów obywatelskich w Polsce.

Zbyt wolno budują

Słabe zainteresowanie budżetem obywatelskim może mieć jeszcze jeden powód. Do tej pory zrealizowano tylko około połowę projektów, które mieszkańcy wybrali w zeszłym roku.

Z  ogólnomiejskich projektów udało się zrealizować tylko sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych. 13 pozostałych wciąż czeka na realizację.  Nie rozpoczęto np. rozbudowy sieci darmowego i bezprzewo-dowego internetu (1,5 mln zł). Wstępnie wszystkie prace powinny zakończyć się w tym roku. Wiadomo już jednak, że ten projekt najwcześniej zostanie zrealizowany za dwa lata.

Podobnie jest z mniejszymi projektami dzielnicowymi. Urzędnicy do tej pory nie zasadzili nowych drzew i krzewów w Podgórzu, nie zrobili ogrodu zabaw w parku Dębnickim i  nie wybudowali placu zabaw dla filii Szkoły Podstawowej nr 97.

- Te projekty powinny być gotowe jak najszybciej, aby nie zniechęcać mieszkańców. Mam nadzieję, że to nie wpłynie negatywnie na głosowanie - mówi Józef Pilch, miejski radny.

***
Jako dziennikarze "Gazety Krakowskiej", którym  los miasta nie jest obojętny, postanowiliśmy złożyć projekty do budżetu obywatelskiego. Pięć z nich będzie poddanych pod głosowanie.

 

  • Park i plac zabaw przy ulicy Karmelickiej - Stworzenie parku z placem zabaw na terenie gminy Kraków między ul. Karmelicką a ul. Dolnych Młynów.
  • Budowa pola minigolfowego w parku Lotników
  • Siłownia na świeżym powietrzu na bulwarach nad Wisłą
  • Ławeczka z pomnikiem Dawida Kurzmanna, mająca stanąć przy synagodze Tempel
  • Budowa boiska do siatkówki w pobliżu ul. Wietora
     

Propozycje zgłosili też inni mieszkańcy. Oto kilka z nich:

  • Tor motocyklowo-samochodowy.
  • Projekt zakłada budowę toru wraz z placem manewrowym, przeznaczonego dla motocyklistów i kierowców, którzy chcą poprawić technikę jazdy.
  • Samoobsługowe stacje naprawy rowerów - Chodzi o sześć samoobsługowych stacji naprawy rowerów.
  • Siłownie na świeżym powietrzu w dzielnicach - 18 siłowni na wolnym powietrzu po jednej na każdą z 18 dzielnic.
  • Miejskie pitniki w różnych częściach miasta
  • Stworzenie ogólnodostępnych pitników z wodą.
     

Źródło: Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska