Według pomysłu aktywistów kąpielisko byłoby kompleksem "zawieszonych" na wodzie basenów. Boisko z kolei miałoby powstać między ulicami Wyłom, a św. Jacka. - Urzędnicy nie dopuścili tych projektów pod głosowanie. Mimo, że próbowaliśmy z nimi to konsultować. Twierdzili np. że kąpieliska zaplanowaliśmy na terenie prywatnym, a to nieprawda. Sprawdziliśmy mapy, w tej części zalew to teren miejski - mówi Michał Szpakiewicz z Zielonego Zakrzówka. - Po prostu urząd odrzucił pomysły odważne, które sprawiłyby mu trudności - dodaje.
Odpadło też boisko. - Nikt z Zarządu Infrastruktury Sportowej z nami się nie kontaktował podczas weryfikacji aby wyjaśnić ewentualne obiekcje. - zaznacza Jolanta Kapica ze stowarzyszenia.
Zielony Zakrzówek tak opisuje pomysł budowy kąpieliska:
"Kąpielisko powstałoby w malowniczym wyrobisku nieczynnego kamieniołomu na terenie działki miejskiej nr 203, a dojście do niego prowadziłoby szczytem kamieniołomu, a potem w dół do lustra wody. Jeśli chodzi o realizację to powinien zostać sporządzony projekt architektoniczny, obejmujący całościową wizję kąpieliska ze szczegółowym projektem dotyczącym budowy ekologicznego, estetycznego, pływającego pomostu z przynajmniej jednym podwieszanym basenem oraz miejscami do plażowania. Koniecznym elementem projektu byłoby poprowadzenie wygodnego i ekologicznego dojścia od ul. Wyłom do zbocza kamieniołomu i do platformy z basenem. Dojście można poprowadzić działkami miejskimi nr 205 i 191/11. Projekt powinien zostać wyłoniony w drodze konkursu, a ilość platform lub basenów uzależniona by była od kosztów, gdyż cena realizacji kąpieliska wraz z projektem nie może przekroczy 2 700 000 zł. W trakcie realizacji inwestycji należy wytyczyć dojście od ul. Wyłom do zbocza kamieniołomu i je wykonać wraz z barierkami zabezpieczającymi na zboczu i punktem widokowym oraz wbudować przynajmniej jedną platformą z jednym basenem oraz miejscami do plażowania i bezpieczne dojście na platformę z grzbietu kamieniołomu. W razie konieczności uzdatniania wody w basenach należałoby w kosztach uwzględnić również doprowadzenie instalacji elektrycznej do filtracji wody. Ważnym elementem inwestycji byłoby ustawienie w ustronnym miejscu w pobliżu dojścia do kąpieliska przenośnych toalet i odpowiedniej ilości koszy na śmieci".
Uzasadnienie dla inwestycji:
"Teren kamieniołomu, w którym zlokalizowane byłoby kąpielisko nie został wybrany przypadkowo, gdyż już w tej chwili w sezonie letnim korzystają z tego miejsca legalnie lub nie tysiące mieszkańców Krakowa. Miejsce to obecnie jest dzikim kąpieliskiem i kąpiel w nim grozi poważnym niebezpieczeństwem. Ważnym aspektem jest to, że po zlikwidowaniu kąpieliska „ Krakowianka” w zachodniej części Krakowa nie ma ani jednego letniego kąpieliska i mieszkańcom bardzo jego brak doskwiera. Powstanie nowoczesnego, ekologicznego i wygodnego kąpieliska bezwzględnie podniesie bezpieczeństwo i komfort letniego wypoczynku tysięcy mieszkańców dzielnicy I, II ,VII ,VIII, i IX ale także innych, którzy bardzo często zaglądają na Zakrzówek na rowerach".
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!