Góralski Karnawał to wyjątkowe, ogólnopolskie święto kultury góralskiej przyciągające na Podhale duże rzesze turystów, miłośników kultury ludowej, a przede wszystkim najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski i tancerzy z subregionów górskich. To unikatowe wydarzenie posiada tytuł Wizytówki Małopolski.
Wydarzenie rozpoczął - zgodnie z tradycją - przejazd banderii konnej oraz zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi. Oficjalne otwarcie 51. Góralskiego Karnawału odbyło się w Domu Ludowym, po którym wystąpił Zespół Góralski „Mali Wiyrchowianie”, a także kapele uczestniczące w przejeździe.
O godz. 15 rozpocznie się najważniejsza część Góralskiego Karnawału – przesłuchania konkursowe grup kolędniczych, zaś o godz. 20 - konkursowe zmagania w tańcu zbójnickim i popisie par tanecznych.
Wieczorne spotkania z folklorem będą rozpoczynać występy zespołów regionalnych „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej, „Istebna” z Istebnej oraz „OwCok” z Jabłonki.
W sobotę pod Domem Ludowym odbędzie się XII Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich.
W niedzielny poranek 51. Góralski Karnawał przeniesie się na Wierch Rusiński (obok stacji narciarskiej Rusin-ski) gdzie odbędą się zawody strzeleckie o Turoniowy Róg, a także widowiskowe i budzące wiele emocji wyścigi kumoterek, skiringu i ski-skiringu.
Góralskiemu Karnawałowi będzie towarzyszyć wystawa twórczości ludowej, na której będzie można zobaczyć ręcznie wykonane prace z malarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, kuśnierstwa, kowalstwa, rzeźby, snycerki, koronkarstwa i meblarstwa. Różnorodność prac, pozwoli na spotkanie z pięknem i wyjątkowością sztuki ludowej.
Całość wydarzenia będzie również transmitowana on-line.
źródło. Urząd Marszałkowski w Krakowie
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
