FLESZ - Etapy znoszenia obostrzeń
Wytyczone zostały alejki, cmentarz jest oświetlony i wyposażony w małą architekturę. Przed wykonaniem tych prac cały teren został odwodniony - wykonano w tym celu m.in. dwa zbiorniki retencyjne na deszczówkę.
W budynku mogą się odbywać nabożeństwa
Równolegle z budową pierwszego fragmentu cmentarza, trwała realizacja budynku administracyjnego i ceremonialnego. Tu prace również się już zakończyły. W budynku mogą się odbywać nabożeństwa i inne formy pożegnań zmarłych, są tam sanitariaty oraz punkty zakupu zniczy i kwiatów, część administracyjna.
Warto wiedzieć, że wydane zostało również pozwolenie na budowę dla kolejnych ok. 2 ha cmentarza. Trwa też postępowanie o wydanie zgody na realizację dalszych 5 ha nekropolii.
Przewiduje się, że cmentarz w Podgórkach Tynieckich w Krakowie zacznie działać po tym, jak wejdzie w życie uchwała Rady Miasta Krakowa o założeniu tego nowego cmentarza komunalnego.
W pierwszym etapie powstała spopielarnia zwłok
Inwestycja cmentarna w Podgórkach Tynieckich powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Gmina współpracuje z konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch. W pierwszym etapie powstała spopielarnia zwłok. Instalacja została uruchomiona w 2016 roku.
Na decyzję miasta o lokalizacji tego rodzaju inwestycji w tym rejonie Krakowa miał wpływ przede wszystkim fakt, że południowo-zachodnia część miasta to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów, który pozbawiony jest miejsca, gdzie pochować można najbliższych. Kraków był też do niedawna jednym z niewielu dużych miast pozbawionych instalacji do spopielania zwłok a trzeba pamiętać, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę pochówku.
