To kolejny protest obywateli słowackich, którym nie podoba się polityka ich rządu. Mieszkańcy przygranicznych miejscowości w środę zablokowali całkowicie przejście graniczne. Wyszli na drogę, a także wyjechali ciężkim sprzętem rolniczym. Kierowcy, którzy chcieli wjechać na Słowację, byli zawracani na oddalone o kilkadziesiąt kilometrów przejście graniczne w Chyżnem.
- Protestujemy wobec poczynań naszego rządu. Boimy się, że za chwilę szczepienia przeciw covid-19 będą na Słowacji obowiązkowe. Wszystko zmierza do tego, by ludzie niezaszczepieni byli izolowani. Na to się nie zgadzamy. Szczepienia miały być dobrowolne - mówili mieszkańcy.
Wyszli na ulicę także dlatego, że obostrzenia przy wjeździe do ich kraju odbijają się na Słowakach z miejscowości przygranicznych. - Jeśli ktoś nie jest zaszczepiony, musi co chwilę robić kosztowne testy. Tymczasem tutaj mnóstwo ludzi pracuje np. w Polsce, albo ma rodziny w Polsce. To dla nas ogromnie uciążliwe - mówili protestujący.
Podobne protesty odbyły się także na innych przejściach granicznych z innymi państwami. Protestujący zapewniają, że jeśli ich rząd nie zmieni swojej polityki, będą ponawiać protesty i blokady przejść granicznych.
Służby słowackie restrykcyjnie podchodzą do sprawdzania osób wjeżdżających na teren ich kraju. Stałe kontrole są na większych przejściach granicznych, a te mniejsze, turystyczne są monitorowane. Kilka dni temu Gazeta Krakowska informowała, że są stałe kontrole służb słowackich nawet na kładce pieszo-rowerowe w Pieninach.
Od 9 lipca otwarte dla ruchu osobowego i towarowego są wszystkie polsko-słowackie przejścia graniczne. Ale, by wjechać na Słowację, trzeba się zarejestrować na stronie korona.gov.sk/ehranica/ lub korona.gov.sk/en/ehranica/ oraz posiadać podczas wjazdu i w trakcie pobytu na Słowacji potwierdzenie dokonania tej rejestracji. Rejestracji tego formularza należy dokonać każdorazowo przed wjazdem na terytorium Słowacji.
Bez obowiązkowej kwarantanny na teren Słowacji mogą wjechać jedynie ci w pełni zaszczepieni.
- To osoby, które zostały zaszczepione drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy.
- To także osoba, która została zaszczepiona pierwszą dawką jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy.
- W końcu dotyczy to także osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19.
Osoba zaszczepiona musi posiadać przy sobie dokument w języku słowackim, angielskim lub czeskim potwierdzający jej status. Zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciw COVID-19 może zostać zastąpione Unijnym Certyfikatem COVID, o ile został on wydany.
Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
