FLESZ - Koronawirus atakuje młodych
Dźwięk piły mechanicznej, który od początku tygodnia rozlegał się w okolicy zabytkowych budynków zaniepokoił mieszkańców sąsiednich kamienic. Ludzie początkowo sądzili, że będą tam wykonywane tylko niewielkie cięcia pielęgnacyjne. Szybko jednak zostali wyprowadzeni z błędu. Robotnicy wycieli trzy duże świerki.
- To zwykłe draństwo. Wycinane są kolejne drzewa w centrum miasta i na osiedlach. Za niedługo będziemy mieli tu betonową pustynię. Tyle się mówi o ekologii i o tym, że w mieście brakuje zieleni. Jak widać mówi się jedno, a drogie robi - mówi jeden z mieszkańców Chrzanowa, który powiadomił naszą redakcję o wycince.
Piękny, zielony ogród przed Domem Urbańczyka przez lata cieszył nie tylko mieszkańców pobliskich kamienic, ale także ludzi spacerujących Aleją Henryka. Po drugiej stronie ulicy znajdują się szare, zaniedbane kamienice. Widok zieleni nieco łagodził ten krajobraz. Dlaczego zatem zdecydowano się na wycinkę?
- Działania mogą wydawać się drastyczne. Niestety świerki zostały zaatakowane przez grzyba. Zagrażały bezpieczeństwu ludzi oraz zabytkowych budynków. Żałuję, że musiały zostać wycięte - mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.
Troska o bezpieczeństwo nie jest przypadkowa, bo trudno zapomnieć o wypadku, który wydarzył się w 2015 r. właśnie na Alei Henryka. Wówczas samochód dostawczy zahaczył drzewo, a to runęło na przechodnia. Mężczyzna zmarł, później okazało się, że drzewo było spróchniałe i kwalifikowało się do wycinki.
Ogród sprzed Domu Urbańczyka jednak nie zniknie. W miejsce wyciętych drzew posadzone zostaną dwie magnolie oraz miłorząb. Rośnie tam już dereń, który pamięta czasy Tadeusza Urbańczyka.
- Chcemy przywrócić ogrodowi śródmiejski charakter - podkreśla Kamil Bogusz.
Do tej pory dostęp do ogrodu był ograniczony. Mieszkańcy musieli kupić bilet za 3 zł, by wejść na teren muzeum. Od 1 kwietnia br. opłata ta została zniesiona. Z uwagi na pandemię koronawirusa i wprowadzone ograniczenia na razie jednak jeszcze nie można z niego korzystać.
- Gdy życie wróci do normalności każdy będzie mógł tam wejść, usiąść na ławce i odpocząć. Przy okazji będzie mógł dowiedzieć się czegoś ciekawego o przyrodzie, geologii oraz historii naszego miasta - dodaje dyrektor muzeum.
Dwa wycięte świerki rosły przy Domu Urbańczyka, a jeden przy głównym budynku Muzeum.
- TOP 10 najdziwniejszych eksponatów w muzeum papieskim
- Zobacz, co więźniowie piszą na ścianach
- Muzeum Mirka Ganobisa odzyskało blask a eksponaty bezpieczeństwo
- Burmistrz Kęt zablokuje wybory? "Nie chcę narażać ludzi"
- Solidarni w potrzebie. Coraz więcej chętnych do pomocy
- Energylandia, Zatorland, Inwałd Park - w cieniu koronawirusa
