Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów: pionierski zabieg w aorcie. To pierwsza taka operacja w Małopolsce

Magdalena Balicka
Dr Przemysław Nowakowski, ordynator oddziału chirurgii naczyniowej w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym  pokazuje  stentgraft ( po lewej) i odlew aorty chorego z tętniakiem(po prawej)
Dr Przemysław Nowakowski, ordynator oddziału chirurgii naczyniowej w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym pokazuje stentgraft ( po lewej) i odlew aorty chorego z tętniakiem(po prawej) Magdalena Balicka
83-latkowi spod Chrzanowa chirurdzy z Małopolskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) z oddziałem w Chrzanowie w miniony czwartek wszczepili mężczyźnie "szyty na miarę" stentgraft. To była pierwsza taka operacja w Małopolsce.

Ryzyko było bardzo duże
Stentgraft to specjalna proteza naczyniowa, która sprawia, że zmniejsza się ryzyko pęknięcia tętniaka. Jednocześnie proteza zaopatruje w krew ważne naczynia życiowe. Tętniak aorty brzusznej, z jakim zmagał się starszy pacjent, miał średnicę 6,5 cm. Ze względu na szereg schorzeń dodatkowych, takich jak zaawansowana choroba wieńcowa serca, migotanie przedsionków i nadciśnienie tętnicze, wykonanie u niego klasycznej operacji wiązałaby się z bardzo dużym ryzykiem powikłań.

- W przypadku tego pacjenta niemożliwe było zastosowanie klasycznego stentu. Przyczyną była specyficzna anatomia tętniaka i jego lokalizacja względem tętnic nerkowych - znajdował się on zbyt blisko tych tętnic - tłumaczy Marta Marczak, rzeczniczka PAKS w Chrzanowie. Jedyną szansą była nowatorska operacja. Przeprowadzono tzw. zabieg wewnątrznaczyniowy wymagający nacięcia obu pachwin bez otwierania jamy brzusznej. Podobne operacje w Polsce wykonywane są od ub.r. Pierwsza była we Wrocławiu.

Najpierw odlew, potem implant

Wszczepiliśmy do aorty z tętniakiem stentgraft posiadający boczne otwory na obie tętnice nerkowe. Z kolei w te otwory, po bardzo precyzyjnym ustawieniu stentgraftu, wszczepione zostały małe stentgrafty, bezpośrednio do tętnic nerkowych - tłumaczy przebieg operacji dr Przemysław Nowakowski, ordynator oddziału chirurgii naczyniowej w PAKS. Stentgraft został wykonany po bardzo dokładnych pomiarach aorty chorego na podstawie tomografii komputerowej. By nie było wpadki najpierw robi się model w skali 1 do 1 i na nim "ćwiczy" zabieg.

- Dopiero wtedy otrzymujemy gotowy produkt przygotowany pod kątem konkretnego chorego - mówi dr Nowakowski. Dzięki przeprowadzonemu przez niego zabiegowi pacjent będzie mógł wrócić do domu jeszcze w tym tygodniu.
- Oznacza to krótszą hospitalizację, a później szybszą rekonwalescencję, w porównaniu z klasyczną operacją - dodaje lekarz.

Operacja się udała

83-latek, który trafił na oddział chirurgii naczyniowej, był w stanie zagrożenia zdrowia z powodu dużego prawdopodobieństwa pęknięcia tętniaka, a w konsekwencji krwotoku.

- Stentgraft niweluje ryzyko tego pęknięcia, a jednocześnie dzięki bocznym odgałęzieniom na tętnice dobrze zaopatruje w krew jelita, nerki i układ pokarmowy - tłumaczy dr Nowakowski. Pacjent obiecał, że opowie reporterom "Gazety Krakowskiej" swą historię, jak wszystko będzie dobrze, a więc relacja niebawem. Zabieg wart kilkadziesiąt tysięcy złotych był dla pacjenta bezpłatny.

- Koszty pokryła klinika, jednak po operacji może starać się o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosek już złożyliśmy - zaznacza rzecznik Marta Maczak.
Już w marcu planowana jest w Chrzanowie druga taka operacja.

Nad ranem, po publikacji tekstu w papierowym wydaniu "Gazety Krakowskiej" pacjent zmarł.

Fakty

Tętniak - wypełniona krwią zmiana na tętnicy (rzadziej żyle) ograniczajaca "światło" naczynia krwionośnego.
Stent jest to niewielka sprężynka, wykonana ze stali bądź różnego rodzaju stopów, umieszczona wewnątrz naczynia krwionośnego w celu jego rozszeżenia i przywrócenia mu drożności.
Stentgraf to stent z przymocowaną protezą naczyniową. Do zabiegu wewnątrznaczyniowego kierowani są głównie pacjenci powyżej 65 roku, którzy oprócz tętniaka leczą się z przyczyn kardiologicznych, pulmonologicznych lub są w złym stanie zdrowia. Ryzyko przeprowadzenia u nich operacji metodą klasyczną jest bardzo wysokie. Pierwszą operację endowaskularnego wszczepienia stentgraftu przeprowadzili w 1991 r. argentyńscy lekarze.
Małopolskie Centrum Sercowo-Naczyniowe w Chrzanowie działające przy szpitalu powiatowym pełni 24-godzinne dyżury hemodynamiczne oraz naczyniowe. Ma dwa oddziały: kardiologii interwencyjnej z 12 łóżkami oraz chirurgii naczyniowej też z 12 łóżkami . Dwie pracownie: z nowoczesnym rezonansem magnetycznym i druga ultrasonograficzna zapewniają możliwość wykonywania badań echokardiograficznych oraz oceny naczyń obwodowych.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska