Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co było przed Nową Hutą? Wystawa opowie o dawnym życiu pod Krakowem

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Późnorenesansowy dwór w Branicach, popularnie zwany „lamusem”
Późnorenesansowy dwór w Branicach, popularnie zwany „lamusem” fot. Maciej Wacławik/Ośrodek Kultury Norwida
"Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie" to multimedialna wystawa skupiająca się na najważniejszych momentach historii tego regionu. Projekt przygotowany przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa od 16 lipca można obejrzeć w krużgankach Opactwa Cystersów w Mogile.

FLESZ - Będzie reklama w kosmosie?

od 16 lat

To gratka dla wszystkich miłośników Nowej Huty i jej historii. Działające w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa przygotowało multimedialną wystawę plenerową "Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie". W ten sposób inicjatorzy projektu przypominają ważne, ale dziś rzadko wspominane wydarzenia z historii tych terenów.

Nowa Huta ma wiele pięknych osobliwości i miejsc, które zasługują na dostrzeżenie ich blasku i okazałości. Wystawą chcemy sięgnąć w głąb historii tej ziemi i opowiedzieć o tym, jak żyło się tutaj wcześniej, zanim w 1949 roku rozpoczęła się budowa socrealistycznego miasta. Ideą tego projektu jest pochylenie się nad przedindustrialnym dziedzictwem Nowej Huty

- podkreśla historyczka i kuratorka wystawy dr Maja Wąchała-Skindzier. Dodaje również, że sposobem na opowiedzenie o tych datach stała się forma raptularza - księgi rodu lub społeczności, do której wpisywało się ważne, doniosłe daty oraz wydarzenia z jej życia, i która poprzez pamięć niejako konstytuuje daną społeczność.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 16 lipca 2021 roku o godzinie 19 w Opactwie Cystersów, gdzie wystawa będzie prezentowana do końca października. I to właśnie data przybycia mnichów do Mogiły otwiera wystawę składającą się z dziesięciu najważniejszych dla regionu dat.

Wprowadzenie na ten teren cystersów stanowiło fundamentalną zmianę nie tylko w krajobrazie, ale także mentalności i religijności. Opactwo zaczęło bardzo mocno oddziaływać na lokalny krajobraz - wyróżniło się świątynią, praktykami duchownymi, życiem monastycznym, a z drugiej strony zapewniło także rozwój gospodarczy tych terenów

- tłumaczy wybór kuratorka "Raptularza".

Wśród pozostałych znalazły się także takie wydarzenia, jak budowa kościoła gotyckiego w Ruszczy w 1420 roku, postawienie późnorenesansowej wieży w Branicach w 1603 roku czy wizyta w 1787 roku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Kościelnikach. Końcowym przystankiem tej wystawy jest rok 1949. Oprócz klasycznej wystawy plenerowej uczestnicy będą mieć dostęp do materiałów multimedialnych oraz możliwość uczestniczenia w wydarzeniach towarzyszących ekspozycji.

Już 17 lipca w ramach projektu odbędzie się zwiedzanie Opactwa, a dzień później XV-wiecznego kościoła św. Bartłomieja. Natomiast 24 lipca będzie można wziąć udział w historycznym spacerze po Czyżynach. Śladami dawnej wsi i przez teren, gdzie sięgało dawne lotnisko, poprowadzi Maciej Miezian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska