Spaleni słońcem Secondhand”, 29 kwietnia, godz. 19.30, AST
„Spaleni słońcem m Secondhand” to spektakl dyplomowy studentów IVroku Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie. Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem był słynny film Nikity Michałkowa z 1994 roku – „Spaleni słońcem”. Studenci poszukują w swym spektaklu odpowiedzi na pytania o kondycję człowieka w państwie totalitarnym, jak to jest, kiedy staje się on narzędziem w rękach opresyjnej władzy oraz jaka jest nasza odpowiedzialność za kształt świata. Celem tych poszukiwań jest stworzenie wspólnej refleksji, bardziej niż wierne odtworzenie zapisanej w fabule filmu historii. Stąd aktorzy odgrywają różne postaci i często zamieniają się rolami, próbując spojrzeć na relacje człowieka i władzy z wielu stron. Dodatkowym inspiracją były dla nich były dwie książki: „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” Timothy’ego Snydera i „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” Swietłany Aleksijewicz.
„Pewnego dnia”, Węgry, 2018, Kijów.Centrum i Mikro
Pokazywany w sekcji Director’s Fortnight 71. MFF w Cannes i wyróżniony tam przez krytyków nagrodą FIPRESCI, „Pewnego dnia” to elektryzujący debiut fabularny młodej węgierskiej reżyserki Zsófii Szilágyi, która asystowała Ildikó Enyedi przy obsypanym nagrodami obrazie „Dusza i ciało”.
Pokazuje ona w swym pierwszym filmie jeden dzień z życia przeciętnej czterdziestolatki. Anna ma troje dzieci, męża, pracę, kredyt do spłacenia i jak to współczesna kobieta, zawsze brakuje jej czasu. Boryka się z różnymi terminami, składa rozmaite obietnice, dba o wszystkich i wszystko pamięta. Ale w tym całym zabieganiu ma świadomość, że nigdy nie dogoni męża. A chciałaby z nim tylko porozmawiać. Tymczasem czuje, że go traci. I że coraz rzadziej potrafi znaleźć usprawiedliwienie na taki stan rzeczy. Mimo wszystko jednak w codzienności Anny jest miejsce nie tylko na nieznośną rutynę, ale także na doświadczenia delikatne i niepowtarzalne.
WIDEO: Krótki wywiad: Dzieci mówią, dzięki czemu poszły do liceum
