Timber Rattle i Puszczyk, Scena Supernova, 13 maja, godz. 20
Timber Rattle to zespół z Ithaca w stanie Nowy Jork, które muzyka określana jest jako „psycho-pastoralne hymny”. Amerykanom, łączącym folkowe brzmienia z hipnotycznym, drone’owym hałasem równie blisko jest do noise rocka, jak i rytualnych śpiewów rodem z nabożeństw baptystycznych kościołów głębokiego Południa USA.
O Timber Rattle amerykańskie media pisały, że to „dźwiękowa celebracja relacji pomiędzy (…) językiem, magią, życiem i śmiercią”. Działając od końca minionej dekady, grupa dorobiła się do tej pory aż dziewięciu albumów. Najnowszy z nich ukazał się w tym roku – to „Animal Water”.
Przed Amerykanami wystąpi krakowski duet Puszczyk, który w swojej twórczości manewruje między gatunkami takimi gatunkami, jak shoegaze i drone. Jak deklarują sami muzycy, ich celem jest „przemycenie ładnych, czasem nawet naiwnych melodii w dusznym miksie gitar, syntezatorów, field recordingu i maszyn perkusyjnych”.
„Facebook. Między wolnością a opresją”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 13 maja, godz. 17
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteka Jagiellońska zapraszają na spotkanie będące promocją książek „Czy można żyć bez Facebooka?” Malwiny Popiołek oraz „Władza algorytmów. U źródeł potęgi Google i Facebooka” Jana Krefta. Rozmowę z autorami poprowadzi dr Michał Pałasz.
W ciągu kilkunastu lat Facebook stał się integralnym elementem przestrzeni internetowej. Mimo licznych kontrowersji związanych z funkcjonowaniem serwisu, liczba jego użytkowników stale wzrasta. Coraz częściej można zetknąć się z opiniami, że Facebook współcześnie stanowi „drzwi do całego internetu”.
Pojawiają się zatem pytania: jakie są społeczne konsekwencje tak ogromnej popularności założonego przez Marka Zuckerberga serwisu? Czy korzystanie z Facebooka jest dziś dla internautów wyborem, czy może stało się koniecznością? Jakie są doświadczenia osób, które zdecydowały się opuścić serwis? Te i inne kwestie zostaną poruszone podczas rozmowy.
Jak upiększyć balkon na wiosnę?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
