https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z budową spalarni odpadów w Tarnowie? GDOŚ przeprowadza dodatkowe postępowanie i wzywa tarnowski MPEC do złożenia wyjaśnień

Robert Gąsiorek
Instalacja, którą chce wybudować tarnowski MPEC, będzie w stanie przetworzyć 40 tys. ton odpadów rocznie. Na spalarnie wciąż jednak nie uzyskano prawomocnej decyzji środowiskowej.
Instalacja, którą chce wybudować tarnowski MPEC, będzie w stanie przetworzyć 40 tys. ton odpadów rocznie. Na spalarnie wciąż jednak nie uzyskano prawomocnej decyzji środowiskowej. archiwum Polska Press
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska już od ponad pół roku rozpatruje odwołanie na decyzję środowiskową na budowę spalarni odpadów w Tarnowie. W ostatnich dniach tarnowski MPEC został wezwany do złożenia dodatkowych wyjaśnień w sprawie oraz uzupełnienia dokumentacji.

Ważą się losy decyzji środowiskowej na spalarnię w Tarnowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie budowę spalarni odpadów planuje już od wielu lat. Do dziś jednak spółce nie udało się uzyskać na inwestycję prawomocnej decyzji środowiskowej, a więc dokumentu, bez którego budowa nie może się rozpocząć.

Pierwsza decyzja środowiskowa wydana w 2018 roku została zaskarżona przez ekologów i ostatecznie, po trwającej kilka lata batalii sądowej została uchylona. MPEC wciąż jednak dążył do realizacji inwestycji, czego efektem było wydanie w 2023 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie nowej decyzji środowiskowej.

W tym przypadku znowu jednak została zaskarżona przez Fundację Ekologiczną „Wspólna Europa" oraz Towarzystwo na Rzecz Ziemi.

Postępowanie odwoławcze w tej sprawie od stycznie tego roku prowadzi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Termin zakończenia sprawy był już kilkukrotnie przesuwany, co tłumaczono skomplikowanym charakterem sprawy.

W ostatnich dniach nastąpiło kolejne przesunięcie terminu załatwienia sprawy. Tym razem powodem jest konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego. GDOŚ wezwał tarnowski MPEC do złożenia wyjaśnień oraz uzupełnienia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

- Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w celu doprecyzowania i doszczegółowienia zagadnień związanych m.in. z aktualizacją informacji odnoszących się do dokumentów obowiązujących w 2017 r., kwalifikacją planowanych do realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, oddziaływaniem na glebę i wody gruntowe, gospodarką odpadami, możliwymi awariami, oddziaływaniem na etapie likwidacji - informuje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

MPEC Tarnów czeka na decyzję, dotacja na razie nie zagrożona

Ekolodzy, którzy składali odwołania na decyzję środowiskową, są zdania, że podczas przygotowywania decyzji środowiskowej brakowało istotnych dokumentów. Poza tym uważają, że spalarnia śmieci negatywnie wpłynie na środowisko.

- Obecne działania Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska potwierdzają w pewnym stopniu, że te nasze uwagi są jednak słuszne, bo dostrzegliśmy braki w raporcie i pewne niejasności - zaznacza Piotr Rymarowicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Nowym terminem, jaki GDOŚ wskazała na załatwienie sprawy, jest 23 września 2024 roku. GDOŚ dodaje jednak, że ostateczny termin zakończenia postępowania będzie zależał od materiałów złożonych w odpowiedzi na wezwanie.

- W tym momencie już pracujemy nad uszczegółowieniem, albo wskazaniem, gdzie dane informacje się znajdują, bo to są różne kategorie spraw do uzupełnienia. Część tych danych jest już w raporcie, a część wymaga doprecyzowania i będziemy to czynić. Spółka ma na to sześćdziesiąt dni - mówi Magdalena Drobot z tarnowskiego MPEC.

MPEC w Tarnowie liczy, że postępowanie zostanie zakończone utrzymaniem decyzji środowiskowej, tym bardziej że spółka otrzymała już na inwestycję dotację z NFOŚiGW w wysokości 75 mln zł oraz 175 mln zł preferencyjnej pożyczki. Jak podkreślają władze spółki, to finansowe wsparcie nie jest obecnie zagrożone.

Spalarnia, którą zamierza wybudować tarnowski MPEC, planowana jest przy ul. Spokojnej, obok elektrociepłowni Piaskówka. Rocznie instalacja będzie mogła przetworzyć 40 tys. ton odpadów, a według zapowiedzi spółki po uruchomieniu obiektu ponad 30 proc. ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów.

Autobusy tarnowskiego MPK będą jeździć do Wierzchosławic?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska