https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie metro jeszcze nie ruszyło, a już się spóźnia. Ważna decyzja przesunięta

Aleksandra Łabędź
SYLWIA DABROWA
Już na początku lutego było pewne, że termin wydania decyzji środowiskowej dla budowy pierwszego etapu krakowskiego premetra nie zostanie dotrzymany. Miasto Oświęcim, które odpowiada za jej przygotowanie podało nowy termin - i to znacznie odsunięty w czasie.

- Wskazany w obwieszczeniu z dnia 20 listopada 2024 r. termin załatwienia sprawy ustalony na 28 lutego 2025 r. nie może zostać dotrzymany. Tutejszy organ nie otrzymał jeszcze wszystkich wymaganych prawem uzgodnień tj. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Dyrektora Zarządu Zlewni w Krakowie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ponadto, wnioskodawca został zobligowany do dokonania wyjaśnień i uzupełnień złożonego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Po otrzymaniu uzupełnionej dokumentacji niezbędnym będzie ponowienie etapu opiniowania i uzgadniania oraz udziału społeczeństwa. Powyższy fakt oraz konieczność zapewnienia możliwości zapoznania się przez strony z całością dokumentacji sprawy przed wydaniem decyzji zadecydowały o określeniu nowego terminu załatwienia ww. sprawy - poinformował prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut.

O jakim terminie mowa?

Prezydent Oświęcimia w opublikowanym obwieszczeniu tym razem podaje datę znacznie odsuniętą w czasie. Decyzja środowiskowa dla budowy pierwszego etapu krakowskiego premetra zostanie wydana dopiero pod koniec czerwca br.

Co na to krakowski magistrat?

Jak tłumaczą krakowscy urzędnicy : - To standardowa procedura. Wskazany do wydania decyzji prezydent Oświęcimia zakończył przyjmowanie uwag do raportu środowiskowego, zaś inwestor otrzymał już uwagi od instytucji, które zgodnie z przepisami, muszą obligatoryjnie odnieść się do dokumentu – to RDOŚ oraz Wody Polskie. Teraz na zgłoszone uwagi będzie musiał odpowiedzieć pełnomocnik inwestora, czyli Zarządu Inwestycji Miejskich.

– Rozumiem, że temat metra budzi ogromne zainteresowanie krakowian i doniesienia o tym, że termin uległ przesunięciu rodzi niepokój, ale chciałbym uspokoić mieszkańców. Do Urzędu Miasta w Oświęcimiu spłynęła obszerna dokumentacja i wiele uwag. Zależy nam na sprawnym przebiegu procedur, ale jednocześnie kluczowe jest, aby decyzja została wydana rzetelnie i w sposób umożliwiający dalsze działania związane z realizacją inwestycji. Nie chcemy przyspieszać pracy urzędników – zależy nam na jakości dokumentu – ocenia zastępca dyrektora w Wydziale Strategii i Funduszy Europejskich, Marek Grochowicz.

Krakowski magistrat zapewnia też, że w UMK "trwają bardzo intensywne prace związane z przygotowaniem inwestycji. Równolegle z procedurą środowiskową prowadzone są prace przygotowawcze, obejmujące doprecyzowanie ostatecznego przebiegu inwestycji, jej organizacyjno-prawnych ram, szczegółowych wytycznych projektowych oraz źródeł finansowania".

– Liczyliśmy się z tym, że wydanie decyzji środowiskowej może być opóźnione, ale to nie wstrzymuje naszych innych działań prowadzonych przez krakowskich urzędników i Radę Techniczno-Naukowądodaje Grochowicz.

Kilkadziesiąt wniosków i uwag

Przypominamy, że w październiku 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło Prezydenta Oświęcimia do wydania decyzji środowiskowej dla budowy premetra w Krakowie.

- Przed wydaniem decyzji administracyjnej wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym zajęcie stanowisk przez organ ochrony środowiska, inspekcji sanitarnej oraz właściwy do oceny wodnoprawnej oraz konsultacji z udziałem społeczeństwa - wyjaśniał Urząd Miasta Oświęcim.

Na początku lutego br. z kolei urzędnicy z Oświęcimia informowali, że: - W trakcie procedury wydawania decyzji środowiskowej dla krakowskiego premetra wpłynęły 63 wnioski i uwagi. Termin ich składania upłynął 28 stycznia. Dotyczą głównie zagrożeń dla istniejących budynków, ochrony zieleni czy ograniczenia przebiegu premetra do wariantu podstawowego - tłumaczyli.

Jak dalej wyjaśniali: - Po zapoznaniu się z ich treścią prezydent Oświęcimia, który jest właściwym organem do załatwienia tej sprawy, wystąpi do inwestora, aby ten ustosunkował się w terminie 30 dni do złożonych uwag i wniosków mieszkańców Krakowa oraz ewentualnie skorygował raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dyrektor Ochrony Środowiska i Wody Polskie poinformowały o przedłużeniu procesu uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia. W przypadku RDOŚ jest to 28 lutego, a Wód Polskich 13 lutego - wyjaśniali.

- Harmonogram dalszego postępowania jest uzależniony od stanowisk Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie i Dyrektora Zarządu Zlewni w Krakowie, a także możliwości uwzględnienia na tym etapie inwestycyjnym uwag i wniosków złożonych przez mieszkańców Krakowa w konsultacjach społecznych. Stąd wstępny termin wydania decyzji środowiskowej na 28 lutego nie jest możliwy do utrzymania - tłumaczył Urząd Miasta Oświęcim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska