- Chcemy nadać naszej instytucji unikalną tożsamość. Pozwolić użytkownikom skojarzyć centrum z humanizmem, wiedzą i sztuką – wyjaśnia marszałek Jacek Krupa. - Żadne znane centrum nauki nie używa słowa związanego z „cogito”. To również było istotne – dodaje Krupa.
„Nazwa Cogiteon Słowo została zbudowana na bazie łacińskiego wyrazu „cogito” - „myślę”. „Myślę, więc jestem” – to w końcu też najbardziej znane stwierdzenie Kartezjusza, który w XVII wieku poszukiwał podstaw wiedzy. To również słowo, które wykorzystał w swojej twórczości literackiej Zbigniew Herbert – autor cyklu poetyckiego „Pan Cogito”. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie, ponieważ centrum w Krakowie ma edukować o człowieku w sieci relacji i powiązań, ale również łączyć naukę ze sztuką” - tłumaczą urzędnicy marszałka.
„Nowa nazwa zawiera skojarzenia nie tylko z łacińskim „cogito”. Czerpie również z greki o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych – do „odeonu”. „Panteon” to gmach idealny, a „eon” wielka jednostka czasu dzieląca się na ery. Jakby tego było mało w „Cogiteonie” zawarta jest podstawowa ciekawość świata związana ze słowem „co?”. Tak więc „CO” powstanie w Czyżynach w 2022 roku? Najprostsza odpowiedź brzmi: centrum nauki, które będzie włączać myślenie o człowieku” - twierdzą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.
Tak będzie wyglądać Cogiteon
Małopolskie Centrum Nauki będzie mieć nową nazwę. To Cogiteon
Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki w Krakowie przy Alei gen. T. Bora-Komorowskiego zostanie otwarta w 2022 roku. W planach jest nie tylko nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, przestrzeń wystaw czasowych, ale też specjalistyczne laboratoria i sale do pokazów naukowych. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ok. 12,5 tys. m kw. To nie wszystko – także najbliższe otoczenie MCN ma zachęcać do częstych odwiedzin. Inwestor zapewnia, że nie zabraknie tam zieleni, wśród której będzie można odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Cały teren przygotowany pod centrum zajmie ok. 4 ha.
Koszt realizacji całości inwestycji – budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia – to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
