Każdy Polak wie, że górale są w Zakopanem. Wciąż jednak niewielu słyszało, że poza Podhalem są m.in. Górale Biali, Nadpopradzcy, Spiscy, Pienińscy, Babiogórscy, Orawscy i Kliszczacy. Mieszkańcy południowej Małopolski postanowili to zmienić.
Babiogórcy, Orawianie, Górale Biali, Górale Nadpopradzcy i Łemkowie zapraszają na podsumowanie wydarzeń projektu "Skarby górali spoza Podhala". W programie m.in. naukowy panel dyskusyjny pt. „Co jest prawdziwym skarbem Górali spoza Podhala?”, odkrywanie lokalnych skarbów z questami, znaczenie teatrów ze społecznością, filmy o pięciu grupach górali i premiera teledysku wspólnej pieśni Górali spoza Podhala, w której powstaniu brało udział 200 osób.
"Podczas trwającego dwa lata projektu prowadzonego przez Fundację Mapa Pasji we współpracy z pięcioma ośrodkami kultury: Babiogórskim Centrum Kultury, Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łącku, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piwnicznej-Zdroju, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz norweskim Haskog udało się przekonać Polaków, że prawdziwego górala spotkać można nie tylko w Zakopanem" - wyjaśniają organizatorzy projektu.
Więcej o tradycjach, kulturze, historii, strojach, przysmakach na stronie internetowej skarbygorali.pl
By wziąć udział w transmisji konferencji, wystarczy w poniedziałek, 22 kwietnia od godz. 10:00 wejść na profil Skarby Górali na portalu Facebook i kanał Skarby Górali na YouTubie.
