https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coś pięknego. „Miejscówka” pisarza Władysława Orkana kusi. Zachód słońca zapiera dech

Remigiusz Szurek
Polana Łąki kusi łatwą dostępnością i pięknymi panoramami
Polana Łąki kusi łatwą dostępnością i pięknymi panoramami fot. Rafał Węgrzyn; Odkryj Beskid Wyspowy
To świetny pomysł na weekendowy wypad za miasto. Polana Łąki jest wyjątkowym punktem na mapie Beskidu Wyspowego. Z górnego punktu polany na wysokości 1000 m n.p.m. rozpościera się rozległa panorama Pasma Babiogórskiego i Beskidu Wyspowego. Samo dotarcie do tego miejsca nie jest trudne, a obcowanie z dziewiczą przyrodą mamy gwarantowane. Polanę upodobał sobie słynny pisarz tworzący w okresie Młodej Polski, Władysław Orkan, autor poezji, dramatów i nowel, „dumac z Gorców”.

Niegdyś polana była użytkowana rolniczo. Następnie porastała lasem. Latem dojrzewają na niej borówki, z czego korzystają m.in. mieszkańcy oraz oczywiście turyści. Na polanę prowadzi szlak zielony z Jasienia do Mszany Dolnej. Jak informuje strona internetowa Szlaków Turystycznych Małopolski, Polana Łąki należała w swoim czasie do rodziny Władysława Orkana. To na niej przyszły pisarz wypasał woły.

W minionych latach na skraju polany stał szałas wybudowany jeszcze około 1912 roku przez Orkana, który w nim niejednokrotnie nocował. Polana stała się ulubionym miejscem odpoczynku pisarza urodzonego w 1875 roku w Porębie Wielkiej. To tutaj miały powstać jego niektóre utwory, m.in. cykl wierszy „Z martwej roztoki”. Po śmierci Orkana szałas rozebrano w 1931 roku. Do dziś w terenie są widoczne ślady po tej konstrukcji.

Polana leży na zachodnich stokach góry Jasień (1062 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Ma postać dwóch równi na jego grzbiecie oraz stromego stoku pomiędzy tymi równiami.

Plejada gwiazd na otwarciu kliniki medycyny estetycznej w Nowym Sączu

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska