Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Cyrulik sewilski" w wykonaniu Opery Krakowskiej do obejrzenia na platformie Play Kraków od 8 maja

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Wśród realizatorów "Cyrulika sewilskiego" w Krakowie znalazły się ważne nazwiska ze świata mody i teatru
Wśród realizatorów "Cyrulika sewilskiego" w Krakowie znalazły się ważne nazwiska ze świata mody i teatru Ryszard Kornecki
Dwa lata temu Jerzy Stuhr wyreżyserował w Operze Krakowskiej "Cyrulika sewilskiego" Gioacchina Rossiniego. Spektakl zarejestrowano podczas premiery i od 8 do 9 maja można go będzie oglądać na platformie streamingowej Play Kraków.

FLESZ - Turystyka otwiera się na zagranicznych gości

„Cyrulik sewilski” to ponadczasowa opowieść o miłosnych intrygach, namiętnościach i żądzach. Na operę składa się piękna muzyka, świetny scenariusz i naturalny humor. Rossini skomponował tę operę mając niespełna 24 lata w zaledwie trzy tygodnie. Libretto napisał dla niego Cesare Sterbini, czerpiąc inspirację z komedii Pierre’a Beaumarchais’go o tym samym tytule.

Dzieło rozsławiły piękne arie, m.in. przeznaczona na mezzosopran koloraturowy „Cavatina Rozyny”, jeden z popisowych utworów Marii Callas, czy finałowa partia Almavivy. O wielkiej popularności opery świadczy jej stała obecność w repertuarach koncertowych oraz szeroka eksploracja w przestrzeni popkultury – fragmenty "Cyrulika sewilskiego" wykorzystywano nawet w soundtrackach hollywoodzkich produkcji filmowych.

Realizacja Jerzego Stuhra podkreśla teatralność opowieści. - Cytuję rzeczywistość poprzez teatr, poprzez fikcję. Wtedy droga do gry z konwencją jest otwarta - deklaruje reżyser. Spektakl cechuje także wyważenie środków, które mają służyć klarowności i zrozumiałości przekazu. - Wyrywam tę operę z epoki. Nie interesowała mnie inscenizacja osadzona w czasach Rossiniego, ani też uwspółcześnienie. (…) Moją intencją było zawieszenie interpretacji gdzieś pomiędzy – tłumaczy Jerzy Stuhr.

Wśród realizatorów "Cyrulika sewilskiego" w Krakowie znalazły się ważne nazwiska ze świata mody i teatru. Kostiumy do spektaklu przygotowała Joanna Klimas, znana i ceniona projektantka mody, tworząca dla takich reżyserów, jak m.in. Mariusz Treliński czy Tomasz Konina. Za reżyserię światła odpowiadała z kolei Katarzyna Łuszczyk, stała asystentka Krzysztofa Warlikowskiego.

Premiera spektaklu odbyła się w 2019 roku i zakończyła wielkim sukcesem. Krytycy dostrzegli w niej sceniczną prawdę, wysokiej klasy żart, umiejętną zabawę z konwencją. Rejestracja wideo "Cyrulika sewilskiego" w wersji Jerzego Stuhra będzie dostępna na platformie streamingowej Play Kraków od 8 maja od godz. 18.30 do 9 maja do godz. 18.30. Bilety - 10 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska