Czarny Dunajec to najmłodsze miasto na mapie Podhala. Prawa miejskie zyskał na początku roku. Jednym z argumentów, by stać się miastem, była większa możliwość pozyskiwania pieniędzy z dotacji. Na razie jednak Czarny Dunajec przeprowadzi pierwszą miejską inwestycję z dotacji, którą uzyskał wcześniej. Będzie to gruntowna modernizacja stadionu miejskiego. Całość prac będzie kosztowała 17 mln zł, z czego 9,9 mln zł to dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład.
- W ramach prac zmodernizowane zostanie boisko piłkarskie. Zostanie wymieniona nawierzchnia na płycie głównej. Pozostanie nawierzchnia z naturalnej trawy. Boisko będzie pełnowymiarowe, dlatego każda drużyna będzie mogła tutaj grać – mówi Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca.
Wokół boiska powstanie 400-metrowa bieżnia z tartanu. - Nie będzie to bieżnia pełnowymiarowa, olimpijska, ale będzie bieżnią dającą możliwość przeprowadzać treningi i rozwijać umiejętności lekkoatletyczne. Do tego powstaną stanowiska do pchnięcia kulą, do skoku o tyczce – wylicza burmistrz.
Przy boisku powstanie profesjonalna szatnia dla dwóch drużyn piłkarskim po 11 zawodników każda. Do tego w budynku szatni znajdzie się mała sala konferencyjna dla sportowców.
- Tym samym będą mogły u nas rozgrywać swoje mecze drużyny drużyny pierwszoligowe. Jednak my chcemy nastawić się na to, by przyjeżdżali do nas turyści sportowi, dzieci na obozy sportowe. Liczymy także, że Czarny Dunajec stanie się ośrodkiem treningowo-kondycyjnym dla wielu profesjonalnych drużyn – mówi Ratułowski. Wsparcie dla tego typu obozów mają być także inne atrakcje na terenie gminy – m.in. termy w Chochołowie, ścieżki rowerowe, a także – w przyszłości – ośrodki uzdrowiskowe oparte na bazie borowiny.
Jak zaznacza burmistrz Czarnego Dunajca, ma to być drugi najnowocześniejszy kompleks treningowy dla piłkarzy na całym Podhalu – zaraz po obiektach sportowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.
W poniedziałek 20 lutego urząd miasta podpisał umowę z firmą z Zaskala, która zajmie się modernizacją stadionu miejskiego. Roboty mają zająć dwa lata. Urząd miasta liczy, że do jesieni 2024 roku nowy stadion zostanie oddany do użytku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
