Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnie w Krakowie stopniowo są otwierane. Sprawdzamy, z których księgozbiorów można już skorzystać na miejscu

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W Czytelni Głównej Biblioteki Jagiellońskiej może obecnie przebywać 50 osób.
W Czytelni Głównej Biblioteki Jagiellońskiej może obecnie przebywać 50 osób. Andrzej Banas
18 miejsc w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie i 50 w Czytelni Głównej Biblioteki Jagiellońskiej. Krakowskie biblioteki udostępniają księgozbiory na miejscu, ale pod specjalnymi warunkami.

FLESZ - Kto wygra drugą turę?

Możliwość otwarcia czytelni dla użytkowników bibliotek pojawiła się już z końcem maja, gdy Biblioteka Narodowa ogłosiła, że wraz z wprowadzanym IV etapem odmrażania gospodarki będzie możliwe udostępnienie czytelnikom tego typu pomieszczeń. Rekomendacja ta została jednak obwarowana wieloma zaleceniami, które powstrzymywały lokalne placówki przed podjęciem zdecydowanych kroków.

Przykładowo, dyrekcja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie nie otworzyła Czytelni Głównej na trzecim piętrze biblioteki ze względu na warunki lokalowe - użytkownicy mają tam bowiem sami dostęp do bogatego księgozbioru biblioteki, co w obecnym reżimie sanitarnym jest zabronione, a raz zabrana z półki książka powinna zostać odłożona na tydzień kwarantanny.

Nie oznacza to jednak, że czytelnicy nie skorzystają tam z książek na miejscu. Teraz placówka przy Rajskiej oferuje również długo oczekiwany dostęp do księgozbioru, ale na innych zasadach niż dotychczas. Z książek wybranych w dowolnej czytelni w bibliotece będzie można skorzystać w Czytelni Czasopism.

- W tej chwili w Czytelni Czasopism dostępnych jest 18 stolików i to właśnie tam można korzystać ze zbiorów ze wszystkich czytelni. Trzeba je tylko wcześniej zamówić. Nie ma możliwości zamówienia sobie stolika do tzw. pracy własnej bez zamówienia zbiorów - zastrzega Agnieszka Będkowska, rzeczniczka WBP w Krakowie. Na ten moment biblioteka nie udostępnia jeszcze gazet i czasopism z bieżącego miesiąca.

Również Biblioteka Jagiellońska udostępnia czytelnikom miejsca pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji. Każdą wizytę w otwartych na nowo od poniedziałku do piątku czterech pomieszczeniach - Czytelni Głównej, Czytelni Pracowników Nauki, Starych Druków i Rękopisów - należy umówić e-mailem na wybrany termin. Czytelnia Informacji Naukowej, Czytelnia Dokumentów Audiowizualnych i Wypożyczalnia Międzybiblioteczna również są już dostępne, ale na życzenie.

Zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej, czytelnie powinny wprowadzić limit osób poprzez wypełnienie tylko połowy dostępnych miejsc, z zachowaniem wymogów sanitarnych oraz 2-metrowego odstępu między stanowiskami dla czytelników. W Bibliotece Jagiellońskiej oznacza to ograniczenie liczby użytkowników w Czytelni Głównej do 50, natomiast w Czytelni Pracowników Nauki będzie mogło jednocześnie przebywać już tylko 15 osób, a Starych Druków i Rękopisów - po 7.

Po wejściu do Biblioteki Jagiellońskiej obowiązuje dezynfekcja rąk, a czytelnicy poruszający się po niej muszą mieć założoną maskę lub przyłbicę, którą można zdjąć po zajęciu miejsca w czytelni.

Dostępu do czytelni nie umożliwia na razie Biblioteka Kraków. Decyzję placówka tłumaczy ciągłym zagrożeniem epidemiologicznym i związanymi z nim ograniczeniami oraz zaleceniami Sanepidu i Biblioteki Narodowej. - Obserwujemy sytuację i na razie widzimy że wciąż są nowe zakażenia, także w naszym województwie, więc obawy pozostają. W trosce o zdrowie użytkowników i naszych pracowników odkładamy otwarcie czytelni na czas późniejszy - komentuje Piotr Wasilewski, Kierownik Działu Promocji Biblioteki Kraków.

Za to wybrane tytuły można wypożyczyć do domu w kolejnych nowo otwartych punktach. Miejska sieć bibliotek uruchomiła do tej pory blisko 50 filii, w których wypożyczane są książki w formie tradycyjnej, audiobooki i gry planszowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska