Zobacz także: Dominik Olechowski z Krakowa wygrał 6. edycję You Can Dance
Mógłby mieć zaledwie maksymalną przepustowość 256 kbit/sek., jedno "posiedzenie" na internecie nie mogłoby przekraczać godziny, a na swój dysk moglibyśmy ściągnąć tylko 750 MB danych miesięcznie. - To się nie opłaca - kwituje radny Paweł Węgrzyn (PO) przewodniczący komisji rozwoju i innowacji rady miasta.
Opinia UKE krzyżuje plany miasta o byciu samodzielnym operatorem sieci internetowej. - Nie musimy zastosować się do tych ograniczeń, ale w przypadku konfliktu z prywatnymi operatorami opinia będzie dowodem w sądzie - zastrzegają urzędnicy. Miasto może jednak tworzyć hot spoty w miejscach publicznych gdzie za darmo można połączyć się z siecią, budować łącza na potrzeby urzędów i kanały telekomunikacyjne, które może dzierżawić prywatnym operatorom. Może też zakładać info kioski w mieście z dostępem do internetu.
W Krakowie 37 proc. mieszkań nie ma internetu. To podobny wynik jak w całej Polsce. 41 proc. krakusów ma łącza o przepustowości od 1 do 2 Mbitów/sek. Miejska siec pokrywa głównie Stare Miasto, niewielką część Podgórza i centrum Nowej Huty. To marny wynik. Część łączy należy do gminy, ale większość to uczelniana sieć Cyfronet.
Baseny Kraków: Kąpieliska w naszym mieście (telefon i godziny otwarcia)
Miasto chciało znaleźć prywatnego operatora, który będzie zawiadywał jego siecią, ale nikt się nie zgodził. Operator musiałby dogadywać się w wielu sprawach z Cyfronetem. Mimo to, w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na zarządzanie miejską siecią. W Krakowie mamy też 19 hot spotów gdzie można za darmo korzystać z internetu. Dwa na Prądniku Białym, pięć w Starym Mieście i Kazimierzu, po jednym w Podgórzu, Woli Duchackiej, Bieżanowie oraz dziewięć w Nowej Hucie.
Uwaga! Nowy konkurs! Odpowiedz na pytanie i wygraj bilet do kina ARS
Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**
