Dofinansowanie pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ZZM zwraca uwagę, że w ramach programu wpłynęło aż 166 wniosków, a nowohucki Delfin znalazł się wśród 25 rzeźb, które uzyskały dofinansowanie.
"Renowacja to nie tylko przywrócenie rzeźbie dawnego blasku, ale również odtworzenie jej dawnej funkcji - Delfin ponownie będzie fontanną! Prace będą polegały więc m.in. na przebudowie instalacji technologicznej do układu zamkniętego obiegu wody" - informuje ZZM w mediach społecznościowych.
Według zapowiedzi Zarządu obieg fontanny będzie opierał się na czterech dyszach płaszczowych umieszczonych w narożnikach niecki fontanny. Strumień wody wydobywający się z dysz fontanny zostanie skierowany w stronę postumentu rzeźby. Delfin będzie również podświetlony po zmroku - dzięki zaprojektowanemu oświetleniu, które znajdzie się w granitowych płytach.
Natomiast zgodnie z programem prac konserwatorskich rzeźba oraz niecka zostaną wyczyszczone wodą pod ciśnieniem, rekonstrukcję przejdą płetwy brzuszne delfina, poluzowane warstwy lastryko zostaną skute i zrekonstruowane, a wszelkie ubytki uzupełnione w pierwotnej technologii. Rzeźba poddana zostanie hydrofobizacji, aby zwiększyć jej odporność na czynniki zewnętrzne.
Przypomnijmy: fontanna na os. Górali powstała ponad 50 lat temu. Została wybudowana przez społeczność bloków 20-22 i 24 tego osiedla w 1970 roku. Miejsce to chętnie odwiedzano. Inicjatorem powstania fontanny był mieszkaniec bloku nr 24 na osiedlu Górali - Edward Rybicki. Delfina wybudował wraz z sąsiadem Ryszardem Wójcikiem - jednocześnie autorem projektu - w latach 1969-1970, dla uczczenia 20-lecia Nowej Huty. Delfin jest wykonany z betonu ozdobionego tłuczonym szkłem, a osadzony na postumencie z otoczaków.
Ryszard Wójcik w 2018 r. upominał się o przywrócenie fontanny do stanu świetności sprzed lat. "Zmierzch fontanny nastąpił po zabudowaniu przejścia pomiędzy blokami 23 i 24 z os. Górali do os. Krakowiaków. Wówczas też odłączono dopływ wody" - opisywał wtedy w liście wysłanym m.in. do ówczesnego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Przypominał też, że upadła koncepcja wybudowania dla fontanny obiegu zamkniętego wody (była ona doprowadzana z bloku nr 22).
Około 20 lat temu misa fontanny została zasypana ziemią i obsadzona roślinami, których pielęgnacją społecznie zajęli się mieszkańcy okolicznych budynków. Ale - jak wynikało z przekazywanych informacji - wcale nie pogodzili się z tą sytuacją, mieli nadzieję na powrót fontanny.
W tym roku, w lutym ZZM, chcąc doprowadzić do renowacji "Delfina", poszukiwał właściciela lub zarządcy tej rzeźby.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
