Po forcie pancernym pomocniczym Twierdzy Kraków oprowadzali w niedzielę przewodnicy z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Były też wycieczki prowadzone przez Tomasza Jamroza-Piłsudskiego, rekonstruktora historycznego, przewodnika, regionalistę, który - ubrany w mundur legionisty – często wygłasza prelekcje, spotyka się z młodzieżą w szkołach i przeprowadza żywe lekcje historii.
Wydarzenie zorganizowano z funduszy i inicjatywy Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice. Piknik forteczny był częścią Dni Twierdzy Kraków 2024 oraz XVI odsłony wydarzenia Zajrzyj do Huty.
Fort 48a „Mistrzejowice”/Gz. Mistrzejowice (pośredni, pancerny obrony bliskiej) powstał w latach 1895–1897 i wraz z fortem 49a „Dłubnia” miał za zadanie zamknąć otwartą przestrzeń międzypola od Batowic po Zesławice. Fort Mistrzejowice reprezentuje standardowy układ elementów i cechy dzieła obronnego do walki bliskiej ze stosunkowo małymi rozmiarami, m.in. z obwodowym wałem ziemnym (w który od przodu włączono budynek koszarowo-bojowy), fosą i umieszczeniem głównego uzbrojenia w artyleryjskich wieżach pancernych. Tę wzorcową formułę międzypolowego fortu pancernego obrony bliskiej wprowadził do austriackiej szkoły fortyfikacyjnej w 1894 roku wybitny polski inżynier wojskowy Emil Gołogórski.
Zabytkowy fort Mistrzejowice został gruntowanie odnowiony w latach 2021-2023. Remont ten był objęty dofinansowaniem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
