Miniony rok był bardzo pracowity
Jak mówi nam dzierżawca fortu Michał Gołąb, prezes Fundacji Kochambron.pl, w ubiegłym roku wykonano wszystkie obligatoryjne prace związane z zabezpieczeniem fortu przed dalszym zamakaniem i postępującą degradacją.
- Cały teren przyforteczny, czyli łącznie 3,5 ha został oczyszczony z zalegających śmieci, a część działki od strony Wisły została wyposażona w infrastrukturę łuczniczą i udostępniona dla naszej sportowej sekcji łuczniczej - mówi Gołąb.

To jednak nie wszystko. W marcu bieżącego roku została również uruchomiona strzelnica sportowa.
- Korzystają z niej nasi klubowicze, jak również mieszkańcy. Obiekt ten jest uważany za jeden z najnowocześniejszych - tego typu - w Polsce. Równocześnie fort jest regularnie udostępniany dla zwiedzających podczas organizowanych wydarzeń - wyjaśnia dzierżawca .
Ze względu na prace budowalne, które trwają w forcie cały czas, wejście do obiektu jest możliwe tylko w określonym czasie i pod nadzorem przewodnika.
Co dalej w planach?
- Obecnie prowadzimy prace związane z rekonstrukcją, uszczelnieniem i pełną odbudową stropodachu. Aktualnie zdjęliśmy ziemię pokrywającą stropodach, oczyściliśmy powierzchnię, odbudowaliśmy kominki wentylacyjne i przygotowujemy dach do położenia warstw izolacyjnych. Zakończenie prac z tym związanych szacujemy na pierwszą połowę 2025 roku. Wówczas kwestie związane z ewentualnym przeciekaniem, będą w pełni zabezpieczone, co otworzy możliwość prowadzenia dalszych prac, w tym tych we wnętrzu obiektu - mówi Michał Gołąb.

W przyszłości prac będzie więcej
Aktualnie dzierżawca fortu czeka na rozstrzygnięcie konkursów związanych z przyznaniem dotacji, które częściowo sfinansują prowadzenie kolejnych prac.
Jak tłumaczy Gołąb: "Jeżeli tylko ich wyniki zakończą się pozytywnie, to w roku 2025 rozpoczniemy kompleksowe - mające trwać 4 lata - prace, które zakończy dopuszczenie budynku do użytkowania na cele muzealno-wystawiennicze. Będziemy wówczas mogli umieścić w nim kilka stałych wystaw związanych z historią fortu, jak i ciekawostek kryminalistycznych dawnego Krakowa. O wszystkich szczegółach będziemy informować na bieżąco".
Remont fortu to bardzo trudna sprawa
Prace wykonywane zarówno na terenie przyfortecznym, jak również związane z rewitalizacją samego fortu, to niełatwy kawałek chleba. Jak mówi nam dzierżawca, przy tego typu - skomplikowanych - pracach rekonstrukcyjnych, często pojawiają się nieprzewidziane trudności.

- Na tym etapie, przy remoncie stropodachu, odkryliśmy pozostałości źle przeprowadzonego remontu, najprawdopodobniej z lat 70' ubiegłego wieku. Źle przeprowadzone remonty z tamtych czasów, które były wykonywane bez odpowiedniego nadzoru konserwatorskiego sprawiają wiele problemów i wydłużają czas realizacji inwestycji - wyjaśnia Gołąb.
Fort nie stoi zamknięty. Można skorzystać z weekendowych wydarzeń
- Staramy się regularnie udostępniać fort podczas większych weekendowych wydarzeń. W tym roku największą popularnością cieszyło się zwiedzanie fortu podczas, uroczystego otwarcia strzelnicy, dnia dziecka, wyborów Króla Kurkowego, czy też Dni Twierdzy Kraków, gdzie dodatkową atrakcją było strzelanie z zabytkowej broni na naszej strzelnicy. W przyszłym roku planujemy zwiększyć częstotliwość zwiedzania, ponieważ zainteresowanie nieustannie rośnie. Chciałbym również podziękować w tym miejscu za ogromną pomoc w oprowadzaniu wycieczek kolegom ze Stowarzyszenia Miłośników Historii „Ravelin”, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą - mówi prezes Fundacji Kochambron.pl.
Kiedy wszystkie prace zakończą się?
Jak wyjaśnia nam dzierżawca fortu, przy tak złożonych i kosztownych inwestycjach, ciężko mówić o konkretnej dacie zakończenia prac. Tylko do tego momentu, uwzględniając bieżący etap remontu, całkowite nakłady przekroczyły 2 mln zł.

- Są to wydatki związane tylko z remontem i utrzymaniem zabytkowego fortu, dodatkowo sfinansowaliśmy z własnych środków, budowę krytej strzelnicy, torów łuczniczych i wstępne prace koncepcyjne niezbędne do rozpoczęcia budowy przystani na Wiśle. Jeżeli tylko kwestie związane z uzyskaniem wsparcia zewnętrznego, o których już wspominałem, a które powinny rozstrzygnąć się na przełomie roku, będą dla nas pozytywne, to data oddania fortu do użytkowania będzie mogła zostać bliżej określona - mówi Gołąb i dodaje: "Zabezpieczyliśmy spore własne środki na ten cel i szacujemy całość inwestycji na około 10 mln złotych. Pieniądze te pozwolą na ukończenie remontu fortu w ciągu 4-5 lat. Oprócz tego, równolegle - zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami -będziemy chcieli uruchomić przystań i dodatkowe atrakcje jak tyrolki, centrum gastronomiczne i park przyforteczny".
Fort 50A Lasówka
Nieruchomość zabudowana fortem, położona przy ul. Golikówka 12N została wydzierżawiona na 15 lat. Umowa dzierżawy została podpisana w kwietniu 2022r.
Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku
