Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Muzeum Krakowa trafiły w spadku pamiątki po byłych mieszkańcach miasta

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Pozyskane przez miasto cenne pamiątki trafiły do Muzeum Krakowa
Pozyskane przez miasto cenne pamiątki trafiły do Muzeum Krakowa UMK
Dwa niemieckie starodruki oraz szereg drobnych przedmiotów codziennego użytku to nowe nabytki Muzeum Krakowa przekazane przez miasto. Przedmioty stały się własnością miasta w drodze spadkobrania, są kontynuacją spadku przekazanych muzeum kilka lat temu.

FLESZ - Rząd znosi większość obostrzeń. Co się zmieni od 1 marca?

od 16 lat

Nowe nabytki Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to dwa cenne starodruki w języku niemieckim, wydrukowane w oficynach zlokalizowanych na terenie Niemiec. Wydrukowana w 1580 roku pozycja będąca kompendium wiedzy o rudach i minerałach wydobywanych przez człowieka oraz możliwych sposobach ich obróbki oraz pochodząca z 1777 r. książka niemieckiego metalurga i chemika Johanna Andreasa Cramera. Obie, zachowane w dość dobrym stanie, książki wzbogacą zbiory Biblioteki Naukowej i Archiwum Muzeum Krakowa.

W ramach spadkobrania, obok starodruków, miasto przekazało muzeum szereg przedmiotów związanych z życiem codziennym byłych mieszkańców Krakowa.

- Przedmioty, które właśnie do nas trafiły stanowią kontynuację spadku, którego zasadniczą część muzeum otrzymało kilka lat temu. Wśród przedmiotów przekazanych w 2017 roku znalazło się kilka cennych malowideł, m.in. obraz Franciszka Żmurko „Pieta”, „Portret kobiety w chustce” Kazimierza Borowskiego czy akwarela Walerego Eliasza Radzikowskiego „Wycieczka w Tatrach” oraz kilka ciekawych dla muzeum obiektów, wśród których znalazł się zegar stołowy oraz komplet sztućców na 12 osób – informuje Anna Bednarek z Muzeum Krakowa. - Część obiektów z tego spadku jest obecnie eksponowana w jednym z oddziałów Muzeum Krakowa.

Do muzeum trafiły także przedmioty codziennego użytku oraz drobnego rzemiosła, min. papierośnica z okresu międzywojennego, pierścionek z oczkiem wykonanym z monety dwuzłotowej z żaglowcem, łyżeczka, bransoletka.

- Te przedmioty będą teraz opracowywane, tzn. nasi pracownicy będą zbierać informacje na ich temat i opisywać je. Zostaną one też sfotografowane – wyjaśnia Anna Bednarek.

Nabytki pozyskane na prawie spadku trafiają do Muzeum Krakowa raz na kilka lat. Gmina dziedziczy majątek mieszkańców, w przypadku, gdy nie mają oni spadkobierców.

W 2020 roku do Muzeum Krakowa trafiły cenne obrazy jako spadek, który odziedziczyło miasto po zmarłej w 2011 roku mieszkance Krakowa. Wartość samych nabytych w spadku obrazów została oszacowana na ponad 716 tysięcy złotych. Znalazły się wśród nich, m.in. rysunki Jacka Malczewskiego, obrazy Jerzego i Wojciecha Kossaków, Wlastmila Hofmana, Stanisława Sudera, Leona Wyczółkowskiego, Sotera Jaxy-Małachowskiego. Większość zgromadzonych w kolekcji prac, to dzieła wybitnych artystów związanych z Krakowem, którzy żyli i tworzyli pod Wawelem na przestrzeni ponad stu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska