FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

Kolorowe, tkane tradycyjnie z naturalnych przędz, materie zdobią pomieszczenia Kamienicy Szołayskich. To wystawa to „Dom odziany. Dostrajanie do sezonowej wyobraźni” opowiadająca o nieco już zapomnianych elementach wystroju wnętrz.
- Zapraszamy „Do domu odzianego”, nietypowej wystawy, która nie prezentuje historycznych zdjęć, ikonografii, obrazów, ale do miejsca, które odzialiśmy, obiektami sztuki zainspirowanymi rozpoznaniami historycznymi – wyjaśnia Małgorzata Kuciewicz odpowiedzialna za koncepcję projekt wystawy. - Z architektury zniknęły tekstylia obecne w każdym domu. Kiedyś wiązały się z sezonowymi rytuałami, przestaliśmy ich używać, gdy włączyliśmy prąd, ogrzewanie, gdy przestaliśmy zwracać uwagę na niuanse za oknem.
W dawnych czasach w dworach, pałacach i chatach powszechnie stosowano tekstylia jako sezonowe odzienie architektury. Rozróżniano dwanaście fenologicznych pór roku – na wystawie pokazanych na głównym obiekcie, kilimie pór roku - dostosowując domowe przestrzenie do ich rytmu. Tak pomyślany „dom odziany” działał jak pudło rezonansowe – wzmacniał doświadczenie rytmu otaczającego świata.
Na bazie tych rozpoznań artystka Alicja Bielawska zaproponowała obiekty sztuki, które mają zainspirować nas, abyśmy w przyszłości powrócili do tych historycznych obiektów.
- Ogromnym polem inspiracji na wielu poziomach były rozpoznania historyczne, m.in. nazwy tradycyjne funkcji tkanin i samych tkanin, często już zapomniane, przywołaliśmy dwanaście pór roku i nazwy, które dziś są zapomniane – mówi Alicja Bielawska. – Inspirujący był także sam proces wykonywania tkanin , wielowątkowy, zakładający proces współpracy z tkaczkami, zakładami tkactwa, które są strażnikami odchodzącego w przeszłość rzemiosła.
Tkaniny powstawały w warsztatach: w Opocznie, Bobowej oraz we Lwowie. Wybór miejsc wiąże się z kultywowaniem tradycyjnych technik tkackich.
- Zależało nam, by te tradycje przełożyć na współczesny język wizualny i stworzyć obiekty, które mogą przemówić do widzów - wyjaśnia Alicja Bielawska.
Prezentowane obiekty zostały stworzone specjalne na wystawę podróżującą „Dom odziany. Dostrajanie do sezonowej wyobraźni”, której pierwsza odsłona była pokazywana w pawilonie polskim na London Design Biennale 2021 i która z Krakowa pojedzie do Lizbony.
- Cieszę się, że po sukcesie tej wystawy w Londynie, możemy ja pokazać w Krakowie. Zbliża nas ona do otwarcia nowego oddziału muzeum dizajnu. Chcemy pokazać, że dizajn i architektura stają się bardzo ważnym elementem działalności Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym chcemy pokazywać również takie spektakularne, eksperymentalne projekty na pograniczu dizajnu, sztuki i architektury – mówi prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?