Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni". Nowa wystawa w Kamienicy Szołayskich

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wystawa "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni" potrwa do 28 sierpnia
Wystawa "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni" potrwa do 28 sierpnia Wojciech Matusik
Podpinka, narzuta, portiera, zaplecek, parawan, chodnik, muchołap, baldachim to nazwy, które kiedyś funkcjonowały w codziennym języku, dziś, w dużej mierze, przedmioty, które określały, trafiły już do lamusa, wyparte przez nowoczesne rozwiązania. Barwne, naturalne tkaniny prezentowane na wystawie „Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” przywołują nie tylko zapomniane elementy dawnych wnętrz, ale też pokazują, w jaki sposób sztuka współczesna potrafi interpretować tradycję. Wystawa czynna będzie w Kamienicy Szołayskich do 28 sierpnia.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

Kolorowe, tkane tradycyjnie z naturalnych przędz, materie zdobią pomieszczenia Kamienicy Szołayskich. To wystawa to „Dom odziany. Dostrajanie do sezonowej wyobraźni” opowiadająca o nieco już zapomnianych elementach wystroju wnętrz.

- Zapraszamy „Do domu odzianego”, nietypowej wystawy, która nie prezentuje historycznych zdjęć, ikonografii, obrazów, ale do miejsca, które odzialiśmy, obiektami sztuki zainspirowanymi rozpoznaniami historycznymi – wyjaśnia Małgorzata Kuciewicz odpowiedzialna za koncepcję projekt wystawy. - Z architektury zniknęły tekstylia obecne w każdym domu. Kiedyś wiązały się z sezonowymi rytuałami, przestaliśmy ich używać, gdy włączyliśmy prąd, ogrzewanie, gdy przestaliśmy zwracać uwagę na niuanse za oknem.

W dawnych czasach w dworach, pałacach i chatach powszechnie stosowano tekstylia jako sezonowe odzienie architektury. Rozróżniano dwanaście fenologicznych pór roku – na wystawie pokazanych na głównym obiekcie, kilimie pór roku - dostosowując domowe przestrzenie do ich rytmu. Tak pomyślany „dom odziany” działał jak pudło rezonansowe – wzmacniał doświadczenie rytmu otaczającego świata.

Na bazie tych rozpoznań artystka Alicja Bielawska zaproponowała obiekty sztuki, które mają zainspirować nas, abyśmy w przyszłości powrócili do tych historycznych obiektów.

- Ogromnym polem inspiracji na wielu poziomach były rozpoznania historyczne, m.in. nazwy tradycyjne funkcji tkanin i samych tkanin, często już zapomniane, przywołaliśmy dwanaście pór roku i nazwy, które dziś są zapomniane – mówi Alicja Bielawska. – Inspirujący był także sam proces wykonywania tkanin , wielowątkowy, zakładający proces współpracy z tkaczkami, zakładami tkactwa, które są strażnikami odchodzącego w przeszłość rzemiosła.

Tkaniny powstawały w warsztatach: w Opocznie, Bobowej oraz we Lwowie. Wybór miejsc wiąże się z kultywowaniem tradycyjnych technik tkackich.

- Zależało nam, by te tradycje przełożyć na współczesny język wizualny i stworzyć obiekty, które mogą przemówić do widzów - wyjaśnia Alicja Bielawska.

Prezentowane obiekty zostały stworzone specjalne na wystawę podróżującą „Dom odziany. Dostrajanie do sezonowej wyobraźni”, której pierwsza odsłona była pokazywana w pawilonie polskim na London Design Biennale 2021 i która z Krakowa pojedzie do Lizbony.

- Cieszę się, że po sukcesie tej wystawy w Londynie, możemy ja pokazać w Krakowie. Zbliża nas ona do otwarcia nowego oddziału muzeum dizajnu. Chcemy pokazać, że dizajn i architektura stają się bardzo ważnym elementem działalności Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym chcemy pokazywać również takie spektakularne, eksperymentalne projekty na pograniczu dizajnu, sztuki i architektury – mówi prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska