https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drewniana mykwa z Oświęcimia na ekspozycję. Skąd pieniądze na cenny zabytek w skali Europy? Miasto liczy na program rządowy. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Drewniana mykwa wykopana w Oświęcimiu jest wyjątkowo cennym zabytkiem
Drewniana mykwa wykopana w Oświęcimiu jest wyjątkowo cennym zabytkiem Archiwum / Andrzej Rudiak
Zabezpieczenie i przygotowanie ekspozycji XVIII-wiecznej drewnianej mykwy do zwiedzania jest jedną z inwestycji, na które Oświęcim chce uzyskać pieniądze w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Cenny zabytek jest śladem po żydowskiej społeczności miasta.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Cenne znalezisko podczas prac archeologicznych w Oświęcimiu

Drewniana mykwa została wykopania w lutym ub. roku podczas prac archeologicznych na terenie bulwarów w Oświęcimiu. Już wtedy dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz wskazywał, że stanowi zabytek o dużej wartości.

Cenne znalezisko zostało odkryte podczas prac archeologicznych na bulwarach w Oświęcimiu w lutym 2023 roku
Cenne znalezisko zostało odkryte podczas prac archeologicznych na bulwarach w Oświęcimiu w lutym 2023 roku Archiwum GK / Bogusław Kwiecień

Podkreślał, że w tej części Europy praktycznie nie zachowały się niemal żadne ślady po drewnianej zabudowie żydowskiej związanej z tym religijnym rytuałem.

Drewniana mykwa jest śladem po bogatej historii społeczności żydowskiej w Oświęcimiu
Drewniana mykwa jest śladem po bogatej historii społeczności żydowskiej w Oświęcimiu Zbiory Mirosława Ganobisa

Późniejsze badania prowadzone przez archeologów, historyków i dendrologów zajmujących się oceną wieku drewna potwierdził te opinie. Prawdopodobnie mykwa jest z późniejszego okresu niż początkowo sądzono. Pierwsze opinie wskazywały, że może liczyć nawet 400 lat. Obecnie specjaliści wskazują na XVIII wiek.

Wartość znaleziska jest cenna nie tylko na czas pochodzenia, ale także dobre zachowanie
Wartość znaleziska jest cenna nie tylko na czas pochodzenia, ale także dobre zachowanie Archiwum GK / Bogusław Kwiecień

Wyjątkowość znaleziska dotyczy nie tylko okresu z którego pochodzi, ale także bardzo dobrego stanu zachowania.

Mykwa po wydobyciu została przekazana do pracowni konserwatorskiej
Mykwa po wydobyciu została przekazana do pracowni konserwatorskiej Archiwum GK / Bogusław Kwiecień

Pieniądze z OSPR na ekspozycję mykwy

Po zabezpieczeniu obiekt został przekazany do pracowni konserwatorskiej. Na początek został oczyszczony, odkażony. W trakcie kolejnych prac m.in. wymieniane są uszkodzone elementy. Po zakończeniu prac konserwatorskich obiekt wróci do Oświęcimia.

Pieniądze na ekspozycję mykwy miasto chce uzyskać z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego
Pieniądze na ekspozycję mykwy miasto chce uzyskać z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego Archiwum / Andrzej Rudiak

- Chcemy zabezpieczyć oraz wyeksponować do zwiedzania XVIII-wieczną drewnianą mykwę w ramach zadań Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego - zapowiada urząd miasta.

Chodzi o siódmy etap tego programu, który będzie realizowany w latach 2026 - 2030. Obecnie trwa szósty, który zakończy się w przyszłym roku.

Widok na bulwary nad Sołą w Oświęcimiu, gdzie koncentrowało się życie społeczności żydowskiej
Widok na bulwary nad Sołą w Oświęcimiu, gdzie koncentrowało się życie społeczności żydowskiej Zbiory Łukasza Szymańskiego

Gdzie w Oświęcimiu będzie ekspozycja dla mykwy?

Decyzja o lokalizacji ekspozycji będzie należała do miasta. Jeszcze nie zapadła. Wspomniany dyrektor Muzeum Żydowskiego uważa, że pod uwagę powinny być brane dwa miejsca. - Jedno w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi, a drugie na placu Skarbka przed Centrum Żydowskim.

Żydowscy oświęcimianie nazywali nazywali swoje miasto Oszpicin (jid. goście). Przed wybuchem II wojny światowej stanowili oni ponad połowę mieszkańców, z których Zagładę przeżyła jedynie garstka. Ostatni żydowski oświęcimianin, Szymon Kluger, zmarł w 2000 r.

Ich dzieje prezentuje wspomniane Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, zlokalizowane w centrum starego miasta, tworzące kompleks razem z zabytkową Synagogą Chewra Lomdej Misznajot oraz Cafe Bergson.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska