Na Rynku Podgórskim (po prawej stronie patrząc od strony kościoła świętego Józefa) uschły drzewa znajdujące przy miejscach parkingowych. Widać, że drzewa w większości są już martwe. W związku z tym ZZM wnioskuje o ich usunięcie.
- Drzewa od dłuższego czasu były pod stałą obserwacją. Nie zostały na nie założone worki nawadniające, ponieważ stosuje się je głównie przy młodych nasadzeniach, a system ich montażu i funkcjonalność nie sprawdziłyby się w przypadku tak dużych drzew, które na Rynku Podgórskim rosną w bardzo trudnych warunkach - tłumaczy Aleksandra Mikolaszek z ZZM.
Wniosek o wycinkę został złożony w sierpniu zeszłego roku. Dotyczył w sumie 10 drzew. Jako powód podano ich kondycję. W dwóch przypadkach chodziło jednak o względy kompozycyjne. Wniosek trafił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ teren Rynku jest wpisany do rejestru zabytków.
Winna przebudowa Rynku Podgórskiego?
Decyzji o wycince wciąż jednak nie ma. Monika Bogdanowska, obecna Wojewódzka Konserwator Zabytków, zaznacza, że sprawa jest przewlekła. Dlaczego tyle trwa? - Były poważne zastrzeżenia w związku z pracami budowlanymi na Rynku Podgórskim i czy właśnie z tego powodu nie uschły drzewa - mówi nam konserwator zabytków.
Monika Bogdanowska dodaje, że do wyjaśnienia jest m.in. kwestia wykopów, które były prowadzone w obrębie korzeni drzew, co mogło doprowadzić do ich naruszenia. Póki WKZ nie pozna przyczyn uschnięcia drzew, decyzja nie zostanie wydana. Drzewa stoją więc de facto, jako "dowód w sprawie".
- Podpisywanie zgody na wycinkę drzew jest zawsze bardzo przykre - mówi Monika Bogdanowska. Jak dodaje, jeśli już będzie dochodzić do takich sytuacji, to WKZ będzie nakazywał nasadzenia następcze drzew dużych, o obwodzie przynajmniej 35 cm.
Jedno drzewo już padło
W czasie oczekiwania na decyzję jedno z drzew - świerk srebrny o obwodzie 60 cm, wywrócił się i został usunięty. Było to w marcu tego roku. Kilka dni później ZZM złożył ponaglenie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. decyzji o wycince. Ministerstwo skargę uznało za zasadną w lipcu. Do tej pory decyzji WKZ jednak nie ma.
- Usunięcie drzew będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu decyzji od WKZ. Ilość, lokalizacja i gatunek nasadzeń zamiennych za usuwane drzewa zostaną wskazane przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - zaznacza Aleksandra Mikolaszek.
Zanim zostanie wydana decyzja, korony części drzew niedawno zostały przycięte, aby zminimalizować ryzyko ich złamania czy przewrócenia.
Przebudowa najbardziej reprezentacyjnego placu Podgórza zaczęła się w 2013 roku. Prace zakończyły się dopiero w 2016 roku, m.in. z w powody wydłużającego się sporu miasta z właścicielką jednej z kwiaciarni na Rynku.
WIDEO: Krótki wywiad
- Hala Targowa. Tu zatrzymał się czas [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
- Niesamowite! Te chałupy znajdują się w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Bez wiz do USA. Do tych miast polecimy z Polski [CENY]
- Który z krakowskich radnych jest najlepszy? Który to leser?
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce [RANKING]
