Adam Roman Berkowicz (Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość), Mateusz Małodziński (Komitet Wyborczy Wyborców "Dla Krakowa" popierany przez Prawo i Sprawiedliwość), Monika Piątkowska (KKW Koalicja Obywatelska), Ewa Sładek (KW Razem) - to czwórka kandydatów w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie, którzy zostali już potwierdzeni przez Państwową Komisję Wyborczą.
- W środę, 5 lutego, po godzinie 15 swojego kandydata zgłosił jeszcze jeden komitet wyborczy. Po weryfikacji zebranych podpisów ta kandydatura została odrzucona, ale osobie ubiegającej się o dopuszczenie do wyborów przysługuje odwołanie - poinformowała Barbara Golanko, dyrektor krakowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Przypomnijmy, że kandydaci na senatora musieli zebrać co najmniej dwa tysiące ważnych podpisów.
Start w wyborach zapowiadał m.in. były miejski radny Łukasz Wantuch, nie udało mu się jednak zebrać wystarczającej liczby podpisów.
Powalczyć o mandat senatora chciał też wieloletni polityk PO Bogusław Sonik, który ostatecznie nie został zgłoszony. Gniewomir Rokosz Kuczyński z Konfederacji Korony Polskiej w ostatnim momencie złożył w Okręgowej Komisji Wyborczej zebrane podpisy, otrzymał jednak odmowę rejestracji z powodu niewystarczającej liczby ważnych podpisów.
Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie odbędą się 16 marca 2025 roku i są postrzegane jako sprawdzian poparcia dla poszczególnych ugrupowań politycznych przed zbliżającymi się wyborami na prezydenta RP, które zaplanowano na 18 maja.
Polityczna burza wokół kandydatki Platformy Obywatelskiej
W przypadku wyborów uzupełniających do Senatu w Krakowie w ostatnich dniach największe polityczne emocje i komentarze wywołało wskazanie przez Koalicję Obywatelską kandydatury Moniki Piątkowskiej.
Kandydatka Koalicji Obywatelskiej ostatnie lata spędziła w Warszawie, ostatnio w roli prezes Izby Zbożowo-Paszowej. Wcześniej mocno była jednak związana z Krakowem. Tutaj ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia podyplomowe z zakresu Zarządzania i Marketingu; praktyk w dziedzinie rozwoju miast.
Monika Piątkowska pełniła ważne funkcje w ekipie byłego prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. W latach 2003-2012 była dyrektorem Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Krakowa, a w 2009 r. została również pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. marki Kraków.
- Jest to osoba spoza Platformy. Ci, którzy obserwowali panią Monikę Piątkowską w Urzędzie Miasta, to jak pracowała, jakie miały efekty pracy, mają na ten temat wyrobione zdanie. Wśród członków Platformy nie znam osoby w Krakowie, która jest zadowolona z tej nominacji - skomentował w programie "O tym się mówi" Radia Kraków Grzegorz Stawowy, przewodniczący klubu Platformy-Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa.
- To są wady organizacji centralnych i ogólnopolskich, że mają swoje organy decyzyjne w Warszawie, a nie w Krakowie - dodał radny Grzegorz Stawowy.
Skontaktowaliśmy się z nim. Nie chciał już komentować swojej wypowiedzi w Radiu Kraków, zdając sobie sprawę, że jego słowa wywołały ogromną burzę. - Mogę powiedzieć jedynie, że odebrałem wiele telefonów i wiadomości z gratulacjami za to, iż powiedziałem to, co mają na myśli inni działacze Platformy w Krakowie - usłyszeliśmy od radnego Grzegorza Stawowego.
Krakowskie środowisko Platformy zaproponowało sześciu potencjalnych kandydatów w wyborach do Senatu: radnych wojewódzkich Patrycję Tocką i Grzegorza Lipca, radnych miejskich Iwonę Chamielec i Tomasza Darosa oraz działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL Edwarda Nowaka i byłego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyję.
Żadna z tych kandydatur nie została przyjęta przez zarząd krajowy PO, który podjął decyzję o wystawieniu w wyborach Moniki Piątkowskiej.
Z poparciem PSL, ale bez wsparcia Polski 2050
Monika Piątkowska w przeszłości była związana z SLD, PSL oraz Polską 2050 Szymona Hołowni. Teraz nie otrzymała poparcia od jednego ugrupowania z koalicji rządzącej krajem.
- PSL popiera kandydaturę Moniki Piątkowskiej. Od początku uważałem, że tak jak w poprzednich wyborach powinniśmy zawrzeć pakt senacki i poprzeć wspólnego kandydata - podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, szef Polskiego Stronnictw Ludowego w regionie.
Takiego poparcia nie udzieliła natomiast Polska 2050. Przypomnijmy, że lider Polski 2050 Szymon Hołownia zapowiedział, iż ta formacja nie poprze kandydatki KO.
Czy w Polska 2050 mogą zmienić zdanie, udzielić wsparcia innemu kandydatowi, czy też pozostawić decyzję wyborcom?
- W najbliższych dniach spotkamy się i zapadnie ostateczna decyzja co do stanowiska Polski 2050 odnośnie wyborów uzupełniających do Senatu w Krakowie - informuje krakowski poseł Rafał Komarewicz, szef struktur Polski 2050 w Małopolsce.
Kolejne podejście w walce o Senat z poparciem PiS
W przypadku Prawa i Sprawiedliwości początkowo pojawiły się informacje, że na spotkaniu opłatkowym tej partii poseł PiS Ryszard Terlecki poinformował, iż kandydatką tego ugrupowania będzie była małopolska kurator oświaty, obecnie radna PiS w Sejmiku Województwa Małopolskiego Barbara Nowak.
Oficjalnie PiS nie potwierdzało tej kandydatury i ostatecznie wskazano inną osobę. PiS poparło kandydaturę Mateusza Małodzińskiego, który startuje z komitetu obywatelskiego KWW „Dla Krakowa”.
Mateusz Małodziński to jednak polityk związany z PiS, w latach 2022–2023 był wicewojewodą Małopolski. Od 2015 pracował jako doradca wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, następnie od 2019 do 2022 r. jako asystent posłanki do Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek.
Jak na razie Mateusz Małodziński ma na koncie same wyborcze porażki. W 2018 bez powodzenia kandydował do Rady Miasta Krakowa, w 2023 r. bez powodzenia do Senatu, a w 2024 r. do sejmiku małopolskiego.
W wyborach do Senatu w 2023 r. Mateusz Małodziński kandydował jako reprezentant PiS i zdobył 75 642 głosy (29,10 proc.), przegrywając z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Bogdanem Klichem, którego poparły 184 334 osoby (70,90 proc.).
Powalczą o zwolnione w Senacie miejsce przez Bogdana Klicha
Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie odbędą się w marcu tego roku z powodu zwolnienia miejsca w Izbie Wyższej przez Bogdana Klicha (Platforma-Koalicja Obywatelska), który został powołany na chargé d’affaires ambasady RP w Stanach Zjednoczonych.
Wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w okręgu 33 i obejmą krakowskie dzielnice: I – Stare Miasto, V – Krowodrza, VI – Bronowice, VII – Zwierzyniec, VIII – Dębniki, IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki, X – Swoszowice, XI – Podgórze Duchackie, XII – Bieżanów-Prokocim oraz XIII – Podgórze.
