https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Zaduszny na Wawelu. Modlitwa za królów i bohaterów narodowych [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
W sobotę, w Dzień Zaduszny, na Wawelu modlono się za spoczywających w katedrze i jej podziemiach. Odbyła się tradycyjna procesja do Grobów Królewskich, a poprzedziła ją msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

- Słowo Boże pomaga nam spojrzeć z nadzieją na trudną rzeczywistość ludzkiego przemijania, cierpienia i śmierci. Pytania z tym związane należą do najważniejszych, bo dotykają sensu naszego istnienia – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie mszy św. sprawowanej w Dzień Zaduszny w katedrze wawelskiej.

Jak wskazał metropolita senior, Jezus Chrystus "swoim nauczaniem, a przede wszystkim mocą swojej zbawczej śmierci i zmartwychwstania rozjaśnił mroki ludzkiej egzystencji i otworzył nam drogę do życia, które nie będzie miało kresu".

W homilii kardynał zwrócił również uwagę na to, że katedra wawelska od tysiąca lat jest świadkiem wiary kolejnych pokoleń. – My stanowimy tylko kolejne ogniwo. Przyszliśmy i odejdziemy tak jak oni – mówił.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że skarbem katedry są relikwie świętego biskupa i męczennika Stanisława, a także świętej królowej Jadwigi. Przypomniał, że w grobach wawelskich złożone są doczesne szczątki polskich królów, wieszczów narodowych, zasłużonych Polaków.

- Krypta Katyńska przyjęła dziesięć lat temu doczesne szczątki prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, upamiętniając równocześnie wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej oraz spoczywających w katyńskich grobach synów polskiego narodu – mówił kard. Dziwisz.

Były wieloletni sekretarz Jana Pawła II wspominał także trzy msze święte prymicyjne w krypcie św. Leonarda, które ks. Karol Wojtyła odprawił w Dzień Zaduszny 1946 roku.

Główny celebrans i współcelebransi podczas liturgii w Dniu Zadusznym na Wawelu ubrani są w specjalne ornaty, używane tylko raz w roku: czarne, z wyszywanymi złotymi gwiazdami. Te stroje liturgiczne zostały ufundowane w XIX wieku przez kanonika wawelskiego Jana Scipio de Campo.

Po mszy zgromadzeni wraz z kapłanami przeszli do kolejnych stacji w katedrze, a następnie procesja zeszła do grobów królewskich w podziemiach świątyni.

Katedra wawelska jest zarazem nekropolią polskich władców, biskupów krakowskich, bohaterów narodowych. W jej podziemiach spoczywają m.in. królowie Zygmunt Stary, Zygmunt II August, Jan III Sobieski, książę Józef Poniatowski, dalej - Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. Krypta Wieszczów Narodowych jest z kolei miejscem pochówku Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. W wawelskich grobach złożono też doczesne szczątki metropolitów krakowskich – kard. Adama Sapiehy czy kard. Franciszka Macharskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karakan

Nie ma żadnych wymyślonych bogów duchów itp.. nikt nie wie co jest po śmierci ani ja ani wy ani oni !.obłudnicy żeruja na waszych uczuciach, lękać przed śmiercią, przed nieznanym i emocjach. Takie są fakty. Zagonic do roboty pasożytów A majątek dla biednych ludzi!

G
Gość
3 listopada, 9:32, Pan Buk:

Za zimnego lecha !!!

dobre. zdrówko

L
Lewe kolanko

Ale się chłopaki wystroiły. Jakieś ozdupki nawkładali. Od razu im się nastrój poprawił. Modlitwa też jakby ważniejsza w tych ciuszkach. No sa po prostu mniam mniam.

G
Gość
3 listopada, 8:43, Gość:

Za królów i bohaterów się modlili to znaczy , że nie modlili się za Lecha. No tak nie można. TO nie po katolicku.

jaki z niego bohater??????????????

k
k'h

Ale pasibrzuchy

Nigdy kościołowi nie było tak dobrze jak za PiS co widać po wielkich brzuchach

P
Pan Buk

Za zimnego lecha !!!

G
Gość

Za królów i bohaterów się modlili to znaczy , że nie modlili się za Lecha. No tak nie można. TO nie po katolicku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska