Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś zmiana czasu 2024! Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni? Nietypowa pora: krócej pośpimy w... Wielkanoc!

Zmiana czasu 2024
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmiana czasu na letni w 2024 roku - to już za chwilę! Nie zapomnijcie przestawić zegarków, a zwłaszcza budzików czasu z zimowego letni. Kiedy w 2024 przesuwamy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3? Korekta czasu wypada w 2024 roku w święta wielkanocne.

Zmiana czasu 2024. Skąd się wzięła zmiana czasu

Po raz pierwszy zmiana czasu, polegająca na przestawieniu zegarków o godzinę do przodu, nastąpiła 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech. Sam pomysł powstał jednak dużo wcześniej. Do wprowadzenia sezonowej zmiany czasu namawiał w latach 80. XVIII wieku Benjamin Franklin - jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem zmiana ta pozytywnie wpłynęłaby na gospodarkę państwa. Argument ten nie zdołał wówczas nikogo przekonać.

Następnie poważnie temat zmiany czasu opisał Brytyjczyk William Willett w broszurce „Waste of Daylight”, wydanej w 1907 r. Jednak pomimo nacisków na rząd nie udało mu się przeforsować tego pomysłu. Niemcy byli więc pionierami zmiany czasu. W ich ślad niedługo poszła Wielka Brytania.

Czas letni w Polsce: wieloletnie przerwy i zmiany

W Polsce zmiana czasu z zimowego na letni ma burzliwą historię. Po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, a następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964 oraz od 1977. Nie zawsze przestawianie zegarków następowało w marcu. Na przykład w 1964 roku, jak podał Monitor Polski, zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja.

Obecnie czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. Zmiany w Europie nie przeprowadzają jedynie Islandia, Turcja, Rosja i Białoruś.

Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu na letni 2024

Zmiana czasu z zimowego na letni 2024 wypada na ostatnią niedzielę marca. Zegarki należy przestawić w nocy z 30 na 31 marca, z godziny 2 na 3, czyli o godzinę do przodu. Będziemy zatem krócej spać.

Na czas zimowy wrócimy ponownie 27 października 2024 roku.

Po co zmieniać czas? Zalety i wady

Głównym powodem zmiany czasu z zimowego na letni jest możliwość jak najdłuższego korzystania ze światła dziennego. Pomaga ona między innymi oszczędzić energię elektryczną. Niektórzy sądzą ponadto, że do pozytywnych skutków można zaliczyć zwiększone bezpieczeństwo na drogach, ponieważ kierowcy poruszają się, gdy jest jasno.

Według przeprowadzonych sondażów w 2020 roku, większość Polaków wolałaby pozostać przy czasie letnim i całkowicie zrezygnować z przestawiania zegarków na czas zimowy w październiku. Wynika to z faktu, że zmiana czasu co pół roku ma niekorzystny wpływ na człowieka, zaburzając między innymi przyzwyczajenia organizmu.

W ciągu pierwszych kilku dni po zmianie czasu będziemy mogli odczuwać m.in. senność oraz wyczerpanie. Zjawisko to można porównać do zmian stref czasowych podczas lotu samolotem. Mogą mu towarzyszyć:

  • zaburzenia koncentracji
  • bóle głowy
  • senność
  • znużenie
  • rozdrażnienie
  • zmiany nastroju
  • zaburzenia apetytu
  • osłabienie fizyczne,

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu od wielu lat budzi kontrowersje, ale na razie próżno wyczekiwać zmian. W 2018 Unia Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mogłyby doprowadzić do zniesienia zmiany czasu w krajach UE. Wkrótce zostały one zawieszone, a trzy lata później Ministerstwo Rozwoju i Technologii oznajmiło, że - w nawiązaniu do doniesień medialnych Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego do 2026 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska