Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Empik Go zaprasza do posłuchania "Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Marcin Myszka zdobył popularność dzięki internetowemu podcastowi "Kryminatorium" oraz kanałowi You Tube - „Niediegetyczne”
Marcin Myszka zdobył popularność dzięki internetowemu podcastowi "Kryminatorium" oraz kanałowi You Tube - „Niediegetyczne” Materiały prasowe
9 czerwca ma swoją premierę seria internetowych słuchowisk (podcastów) poświęconych najsłynniejszym przestępstwom XXI wieku. Sześć epizodów „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem” przygotował Marcin Myszka, internetowy tropiciel nierozwiązanych zagadek kryminalnych.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Tematyka kryminalna cieszy się w Polsce ogromną popularnością – chętnie piszą o niej media i równie chętnie czytają bądź słuchają o mrocznych historiach odbiorcy. Polacy uwielbiają nierozwiązane zagadki kryminalne, tajemnicze sprawy z policyjnych archiwów i mrożące krew w żyłach opowieści o zbrodniach. Tym bardziej, że niekiedy życie pisze mroczniejsze scenariusze niż te, które pojawiają się w literaturze.

Od niedawna wielką popularnością cieszą internetowe audycje poświęcone zagadkowym zbrodniom. Najgłośniejszym autorem z tego kręgu jest Marcin Myszka. Prowadzi on podcast (seria słuchowisk) zatytułowany „Kryminatorium” oraz własny kanał w serwisie YouTube – „Niediegetyczne”. Słuchają i oglądają go tysiące internautów. W zeszłym roku Myszka został współprowadzącym program „DNA polskich zbrodni” w stacji CBS Reality. Noc dziwnego: autor zaskarbił sobie zaufanie odbiorców wyjątkową skrupulatnością i rzetelnością w relacjonowaniu przestępstw, które zdarzyły się naprawdę.

– Zainteresowanie tematyką kryminalną zaczęło się u mnie, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pewnie nie będę oryginalny, ale miały na to wpływ programy telewizyjne, które w tamtym czasie były niezwykle popularne. Ze strachem w oczach poznawałem szczegóły niewyjaśnionych zbrodni, wierząc, że żaden sprawca nie będzie bezkarny – zdradza Marcin Myszka.

Podczas przygotowań autor sięga nie tylko po materiały prasowe, ale także w przypadku niektórych spraw spędza długie godziny w archiwach sądowych oraz odwiedza miejsca zbrodni. Niekiedy okazuje się, że wokół danej sprawy krąży mnóstwo mitów i plotek, chętnie utrwalanych przez media, które nie mają żadnego pokrycia w oficjalnych dokumentach. Z drugiej strony, w stenogramach z sali rozpraw można znaleźć zaskakujące wypowiedzi uczestników, które nadają ton całemu odcinkowi. To właśnie także rozmowy z uczestnikami czy świadkami zdarzeń są cennym źródłem wiedzy podczas zbierania informacji o sprawie.

„Kryminatorium” to pierwszy w Polsce podcast o prawdziwych zbrodniach. Przez lata zgromadził olbrzymią rzeszę fanów z niecierpliwością wyczekujących kolejnych odcinków. Większość komentarzy zawiera prośby o zajęcie się konkretną sprawą i naświetlenie dokładnego przebiegu zdarzeń prowadzących do tragicznych skutków. Słuchacze cenią jednak nie tylko rzetelność autora, lecz także wysoki poziom realizacji podcastu.

Wszystkie te doświadczenia Myszka wykorzystał w realizacji podcastu dla platformy Empik Go – „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem”. Jego tematykę tworzy sześć spraw kryminalnych, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. Opowiada między innymi o makabrycznym zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, porwaniu i przetrzymywaniu Nataschy Kampush czy zagadkowej sprawie dzieci z Kurim. W serii nie zabraknie także polskiego wątku – ostatni odcinek został poświęcony głośnemu morderstwu w Rakowiskach.

– W podcaście „Kryminatorium” zazwyczaj opowiadam o mało znanych zbrodniach z zamierzchłych czasów, ale w serii dla Empik Go zdecydowałem się na inne kryterium wyboru. Będą to najgłośniejsze sprawy z ostatnich dwudziestu lat. Myślę, że jest to dobry wstęp dla osób, które nie miały wcześniej styczności z podcastami o tematyce kryminalnej. Dzięki tej serii słuchacze powrócą do głośnych spraw, o których z pewnością słyszeli i poznają dokładne okoliczności tych zdarzeń, aby móc przeanalizować je na nowo – tłumaczy Marcin Myszka.

W serii zrealizowanej dla Empik Go obok jej autora występuje zespół aktorów, a także lektorka Kinga Suchan. Jej delikatny głos znany z audiobookowych romansów sprawia, że narracja staje się jeszcze bardziej zaskakująca i niepokojąca. Dzięki temu format stanowi pewną innowację – dotychczas w polskich podcastach można było usłyszeć jedynie narratora. Cykl jest dostępny od 9 czerwca pod adresem https://www.empik.com/go

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska