Nasza Loteria

Empik Go zaprasza do posłuchania "Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Marcin Myszka zdobył popularność dzięki internetowemu podcastowi "Kryminatorium" oraz kanałowi You Tube - „Niediegetyczne”
Marcin Myszka zdobył popularność dzięki internetowemu podcastowi "Kryminatorium" oraz kanałowi You Tube - „Niediegetyczne” Materiały prasowe
9 czerwca ma swoją premierę seria internetowych słuchowisk (podcastów) poświęconych najsłynniejszym przestępstwom XXI wieku. Sześć epizodów „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem” przygotował Marcin Myszka, internetowy tropiciel nierozwiązanych zagadek kryminalnych.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Tematyka kryminalna cieszy się w Polsce ogromną popularnością – chętnie piszą o niej media i równie chętnie czytają bądź słuchają o mrocznych historiach odbiorcy. Polacy uwielbiają nierozwiązane zagadki kryminalne, tajemnicze sprawy z policyjnych archiwów i mrożące krew w żyłach opowieści o zbrodniach. Tym bardziej, że niekiedy życie pisze mroczniejsze scenariusze niż te, które pojawiają się w literaturze.

Od niedawna wielką popularnością cieszą internetowe audycje poświęcone zagadkowym zbrodniom. Najgłośniejszym autorem z tego kręgu jest Marcin Myszka. Prowadzi on podcast (seria słuchowisk) zatytułowany „Kryminatorium” oraz własny kanał w serwisie YouTube – „Niediegetyczne”. Słuchają i oglądają go tysiące internautów. W zeszłym roku Myszka został współprowadzącym program „DNA polskich zbrodni” w stacji CBS Reality. Noc dziwnego: autor zaskarbił sobie zaufanie odbiorców wyjątkową skrupulatnością i rzetelnością w relacjonowaniu przestępstw, które zdarzyły się naprawdę.

– Zainteresowanie tematyką kryminalną zaczęło się u mnie, gdy byłem jeszcze dzieckiem. Pewnie nie będę oryginalny, ale miały na to wpływ programy telewizyjne, które w tamtym czasie były niezwykle popularne. Ze strachem w oczach poznawałem szczegóły niewyjaśnionych zbrodni, wierząc, że żaden sprawca nie będzie bezkarny – zdradza Marcin Myszka.

Podczas przygotowań autor sięga nie tylko po materiały prasowe, ale także w przypadku niektórych spraw spędza długie godziny w archiwach sądowych oraz odwiedza miejsca zbrodni. Niekiedy okazuje się, że wokół danej sprawy krąży mnóstwo mitów i plotek, chętnie utrwalanych przez media, które nie mają żadnego pokrycia w oficjalnych dokumentach. Z drugiej strony, w stenogramach z sali rozpraw można znaleźć zaskakujące wypowiedzi uczestników, które nadają ton całemu odcinkowi. To właśnie także rozmowy z uczestnikami czy świadkami zdarzeń są cennym źródłem wiedzy podczas zbierania informacji o sprawie.

„Kryminatorium” to pierwszy w Polsce podcast o prawdziwych zbrodniach. Przez lata zgromadził olbrzymią rzeszę fanów z niecierpliwością wyczekujących kolejnych odcinków. Większość komentarzy zawiera prośby o zajęcie się konkretną sprawą i naświetlenie dokładnego przebiegu zdarzeń prowadzących do tragicznych skutków. Słuchacze cenią jednak nie tylko rzetelność autora, lecz także wysoki poziom realizacji podcastu.

Wszystkie te doświadczenia Myszka wykorzystał w realizacji podcastu dla platformy Empik Go – „Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem”. Jego tematykę tworzy sześć spraw kryminalnych, które zszokowały opinię publiczną w XXI wieku. Opowiada między innymi o makabrycznym zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, porwaniu i przetrzymywaniu Nataschy Kampush czy zagadkowej sprawie dzieci z Kurim. W serii nie zabraknie także polskiego wątku – ostatni odcinek został poświęcony głośnemu morderstwu w Rakowiskach.

– W podcaście „Kryminatorium” zazwyczaj opowiadam o mało znanych zbrodniach z zamierzchłych czasów, ale w serii dla Empik Go zdecydowałem się na inne kryterium wyboru. Będą to najgłośniejsze sprawy z ostatnich dwudziestu lat. Myślę, że jest to dobry wstęp dla osób, które nie miały wcześniej styczności z podcastami o tematyce kryminalnej. Dzięki tej serii słuchacze powrócą do głośnych spraw, o których z pewnością słyszeli i poznają dokładne okoliczności tych zdarzeń, aby móc przeanalizować je na nowo – tłumaczy Marcin Myszka.

W serii zrealizowanej dla Empik Go obok jej autora występuje zespół aktorów, a także lektorka Kinga Suchan. Jej delikatny głos znany z audiobookowych romansów sprawia, że narracja staje się jeszcze bardziej zaskakująca i niepokojąca. Dzięki temu format stanowi pewną innowację – dotychczas w polskich podcastach można było usłyszeć jedynie narratora. Cykl jest dostępny od 9 czerwca pod adresem https://www.empik.com/go

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska