FLESZ - Przyszłość transportu kolejowego

„Inicjatywa Filharmonii Krakowskiej ma na celu przybliżenie bogatej twórczości Rzeczypospolitej Polskiej, czerpiącej – przez wzgląd na historyczne i geopolityczne uwarunkowania – z orientu, judaizmu, prawosławia i tradycji łacińskiej” - deklarują organizatorzy z Filharmonii Krakowskiej.
Tegoroczne prezentacje festiwalowe będą zatem osadzone we wskazanych pierwotnie kontekstach. Pierwszy koncert zespołu KROKE – Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Lato (kontrabas) – w oczywisty sposób przywołuje kontekst kultury żydowskiej. Zespół ten szczególnie na początku działalności przede wszystkim kojarzony był z muzyką klezmerską. Prezentowany przed festiwalową publicznością program „Nasza muzyka filmowa i teatralna” to ścieżki dźwiękowe m.in. do filmu "Inland Empire" Davida Lyncha czy spektaklu "Rejwach" z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Dzień później, w czwartek 5 maja o godz. 19.30, wystąpi multiinstrumentalista Maria Pomianowska z zespołem w projekcie zatytułowanym "Karawana kultur" z Bliskiego na Daleki Wschód. Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną utwory arabskie, perskie, chińskie, mongolskie, koreańskie i polskie, które wykonane zostaną na autentycznym etnicznym instrumentarium, m.in. fidelach kolanowych, fletach etnicznych, chińskich instrumentach strunowych szarpanych – zheng xiameng i guzheng, duduku i bębnach obręczowych czy wazonowych oraz bliskowschodniej piszczałce ney.
Kolejny dzień festiwalu – w piątek, 6 maja o godz. 19.30 – to prezentacja Mszy chorwackiej d-moll Borisa Papandopulo na chór mieszany a capella oraz sopran alt, tenor i baryton solo. Kompozycję współczesnego kompozytora chorwackiego wykona Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą szefa artystycznego instytucji – Alexandra Humali. W partiach solowych wystąpią: Magdalena Drozd (sopran), Kamila Paciorkowska (alt), Tomasz Świerczek (tenor) i Paweł Szarpak (bas).
Na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu 4 Tradycji planowany jest koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. W programie wieczoru – w sobotę 7 maja o godz. 18 – znalazły się kompozycje twórców rodzimych: Wariacje na temat własny Zygmunta Noskowskiego, I Symfonia g-moll Witolda Maliszewskiego oraz II Koncert skrzypcowy D-dur Emila Młynarskiego, który z towarzyszeniem orkiestry zaprezentuje jej koncertmistrz – Paweł Wajrak.
Przy zakupie biletów na wszystkie koncerty Festiwalu 4 Tradycji obowiązuje specjalna 25-procentowa zniżka.
- Odkryte baseny w Krakowie to... prehistoria. Pamiętacie Cracovię, Wisłę i Polfę?
- Złote lata 90. Tak wyglądał Kraków niemal 30 lat temu!
- Gdzie wybrać się w niedzielę? Pomysł na jednodniową wycieczkę
- 15 lat temu wielka galeria zmieniła centrum Krakowa. Jak miasto wyglądało bez niej?
- Oto najnowsze hity z kartkówek szkolnych (FOTO)
- Romantyczne miejsca na randkę w Krakowie