Koncert był wyjątkowym wydarzeniem. Bo był pigułką całego festiwalu. Każdy z zaproszonych zespołów, które będą walczyły o główne nagrody, zaprezentowało mały fragment tego co pokażą w koncertach konkursowych.
Koncert rozpoczął się brzmieniem trombit i śpiewami gospodarzy: Zespołu im. Klimka Bachledy i zespołu Giewont. Oficjalną część koncertu otworzył burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. Delegacje zespołów otrzymały oscypki, co było nawiązaniem do pasterstwa - tegorocznego tematu festiwalu. Burmistrz w swoim przemówieniu nawiązał do przodków, którzy z pewnością czuliby ogromną wdzięczność za szacunek dla ich dziedzictwa. Do powitalnych słów dołączył także Jan Piczura - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, który przeczytał list od Marszałka Województwa Małopolskiego.
Po oficjalnych powitaniach nastąpiła część artystyczna wieczoru, podczas której zaprezentowali się gospodarze Międzynarodowego Festiwalu „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu – zespół Piecuchy oraz skrót swoich programów zaprezentowały wszystkie zespoły konkursowe. Inaugurację zakończyły prezentacje gospodarzy 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich - Zespół im. Klimka Bachledy i zespół Giewont.
Od niedzieli aż do czwartku, na scenie festiwalowej 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w koncertach konkursowych prezentować się będą zespoły z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Meksyku, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Włoch, Węgier oraz cztery zespoły z Polski. Podczas czwartkowego koncertu finałowego „Górale Świata” najlepsi artyści zostaną nagrodzeni prestiżową nagrodą - Złotą Ciupagą.
Festiwal Folkloru w Zakopanem. Po Krupówkach przeszedł korow...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]