Inauguracyjny koncert był okazją to zaprezentowania wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu. Festiwal otworzył burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
- Górale, górale, wy se pamiętajcie, że wasza ojczyzna z krzyżem na Giewoncie. Tak zaczynaliśmy mszę świętą prowadzoną przez ks. Władysława Zarębczana. Potem był piękny korowód, a teraz koncert. Chyba nie ma większej radości, jak się jest w domu. A my są i mamy pokój, spokój i możemy się zgromadzić bezpiecznie w radości. Taki festiwal w Zakopanem pokazuje, że nasze miasto to miejsce, gdzie się ludzie jednoczą, nie kombinują jeden przeciw drugiemu. Dumni jesteśmy, że do nasz przyjeżdżacie, że możecie pokazywać swoją kulturę, swoje wartości, granie, śpiewanie. Tego uczyli was ojcowie, a teraz wy będziecie uczyć nowe pokolenie. I to jest budowa na najlepszych wartościach, budowa przyszłości – mówił Dorula.
Po oficjalnym otwarciu festiwalu na scenie pojawili się przedstawiciele wszystkich zespołów, które będą występowały. Zostali oni przywitani przez Leszka Dorulę, jego zastępcę Tomasza Filara, a także Hannę Rybkę – dyrektor artystyczną festiwalu. Powitanie miało staropolski charakter. Zespoły zostały powitanie chlebem.
W trakcie koncertu każdy z zespołów zaprezentował krótki występ, a tym samym zaprosił publiczność na kolejne dni – gdy będą już występy konkursowe. Zespoły będą walczyć o główne nagrody – złotą, srebrną i brązową ciupagę. Zmagania odbędą się w trzech kategoriach – tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.
Występy koncertowej będą odbywały się od poniedziałku do środy. Zakończenie festiwalu odbędzie się w piątek – na koncercie finałowym, gdzie rozdane zostaną nagrody.
W tym roku do Zakopanego przyjechały zespoły z Meksyku, Indii, ale także z Europy – z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier i Ukrainy. Do tego wystąpią cztery zespoły z Polski – z Jabłonki, Białego Dunajca, Podegrodzia i Nowego Sącz.
W pierwszym koncercie – oprócz tłumu widzów i członków zespołów biorących udział w festiwalu, wzięli także udział zaproszeni gości – m.in. konsul Rumunii w Krakowie, burmistrz rumuńskiego miasta, z którego pochodził występujący zespół, czy ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Polsce.
Zakopane. Festiwal Folkloru wystartował na całego. Górale św...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
