FLESZ - Japoński superkomputer doradza w sprawie koronawirusa
Filmy, które już znalazły się w zakładce Filmowy Kraków lub dopiero będą się w niej pojawiały, powstały w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego. Fundusz koprodukuje projekty filmowe powiązane z Krakowem i Małopolską.
W ten właśnie sposób Kraków „zagrał” w pierwszym z proponowanych filmów fabularnych – "Kamuflażu". To dzieło Aleksandry Świerk pokazujące historię nastoletniej Weroniki, która zamyka swoją mamę w gabinecie zmarłego pół roku wcześniej ojca. Od sześciu miesięcy w pomieszczeniu nie zmieniło się nic. Matka, nie potrafiąc stawić czoła wspomnieniom, początkowo chce uciec. Weronika nie ustąpi. W efekcie tej niecodziennej próby sił następuje przełom w relacji pomiędzy nimi, otwierając drogę do wspólnego życia po stracie.
Drugą krótkometrażową fabułą jest "Szkoda całkowita" Jagody Madej, film wsparty w ramach Małopolskiego Studia Debiutów. To obraz życia Alicji, które jest zaplanowane do ostatniej minuty. Aż do momentu, kiedy chwila nieuwagi sprawia, że wszystko się rozpada. W wypadku samochodowym ginie jej syn. Alicja chciałaby się zatrzymać, ale nie może. Chwyta się więc ostatniego tropu łączącego ją z wcześniejszym życiem i wyrusza na poszukiwania.
W krakowskiej kolekcji znalazł się dokument, o którym w ostatnich latach było naprawdę głośno. To "Siłaczki" w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego – historyczny, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający historię polskich sufrażystek, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku. Ich wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu przyznającego kobietom prawa wyborcze 28 listopada 1918 roku. Obraz przybliża ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.
W pierwszym zestawieniu "Filmowego Krakowa" znalazł się też wielokrotnie nagradzany film "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka. To pełna dyskretnego humoru opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Ojciec nastolatki marzy, by jego córka została mistrzynią Polski w tenisie, ona jednak robi wszystko, aby od tenisa uciec. Łukasz Grzegorzek potwierdza produkcją swoją świetną formę, a energetyczny duet Jacek Braciak – Karolina Bruchnicka działa jako doskonała siła napędzająca film.
Wszystkie filmy są już dostępne na platformie Play Kraków w cenie 9.99 zł za jeden seans. W najbliższych miesiącach dołączą do nich kolejne tytuły.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
