Zdewastowany obiekt
Fontanna „Kryształ” na Rynku Głównym w Krakowie z powodów technicznych jest wyłączona z eksploatacji od maja 2023 r. Fontanna ta była często uszkadzana: rozbito szyby wielowarstwowe, uszkodzono blachy ochronne oraz elementy oświetlenia.
Uszkodzenia są spowodowane chodzeniem po elementach fontanny i rzucaniem przedmiotami w części oszklone przez osoby postronne. Na zlecenie KEGW opracowano ekspertyzę stanu technicznego wraz z określeniem niezbędnych prac naprawczych. Z ekspertyzy wynika, że zakres prac remontowych jest bardzo duży (koszty remontowe szacuje się na 1,3 mln zł), między innymi dotyczy instalacji elektrycznej, uszczelnienia, wymiany uszkodzonych płyt szklanych. Wiąże się to z całkowitym demontażem szklanej konstrukcji fontanny oraz płyt granitowych na ławie żelbetowej. Jednym z głównych czynników wyłączenia fontanny były przecieki wody do przestrzeni muzeum w podziemiach Rynku Głównego. Fontanna już kilkukrotnie na przestrzeni 14 lat była uszkadzana, między innymi rozbijano szyby. Czyszczenie fontanny odbywa się dwa razy dziennie - mówi Kamil Popiela, z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Magdalena Wasiak, rzecznik prasowy Klimat-Energia-Gospodarka Wodna wyjaśnia, że częstsze próby sprzątania są trudne z uwagi na duży ruch turystyczny.
- Niestety mieszkańcy, turyści wysypują kilogramy ziarna nie tylko do fontanny. W szklanej misie z uwagi na przeszklenia jest to jednak najbardziej widoczne. Zależy nam na zachowaniu czystości, dokładamy wszelkich starań, natomiast bez edukacji co do dokarmiania kilogramami – grozi nam jako miastu i gołębiom nadszarpnięta opinia. Sytuacja jest trudna. Myślimy nad poprawą tego stanu i wdrażamy kolejne rozwiązania - mówi Magdalena Wasiak.
Remont czy rozbiórka?
Urzędnik przypomina, że niezależnie, obecnie na zlecenie ZZM realizowane jest studium wykonalności wraz z opracowaniem wytycznych konserwatorskich w formie rekomendowanej koncepcji rearanżacji zagospodarowania płyty Rynku Głównego w Krakowie oraz uzyskaniem stanowiska Małopolskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
- Analizowana jest możliwość rozszerzenia zakresu studium wykonalności o opracowanie dodatkowych wytycznych konserwatorskich w formie rekomendowanej koncepcji dla fontanny. Na tej podstawie możliwe będzie podjęcie decyzji o remoncie obecnej fontanny lub ewentualnie o jej rozbiórce i budowie nowego obiektu. Wówczas KEGW na podstawie wytycznych realizowałby nowy projekt lub wykona remont i modernizację obecnej fontanny - dodaje Kamil Popiela.
Ciągle brudny "Kryształ"
Projekt fontanny „Kryształ” zwyciężył w konkursie w 2008 r. Przetarg na budowę wygrała - z ceną ponad 3 mln zł - firma z Leszna. „Kryształ” zastąpił fontannę projektu prof. Wiktora Zina, która została zdemontowana przy okazji przebudowy Rynku Głównego. Jej szklana następczyni od początku krytykowana jest za - jak ocenia wielu krakowian - nieudolne naśladowanie piramidy z paryskiego Luwru, niemal chałupnicze wykonanie, zastosowane siermiężne rozwiązania. Mieszkańcy wytykają też, że jest tandetna, a do tego stale brudna.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
