- Fundacja stara się hołdować wartościom wyznawanym przez jej Fundatorkę i nigdy nie brała pod uwagę rozwiązań, które prowadziłyby do pokrzywdzenia kogokolwiek - a już z pewnością czytelniczek i czytelników Biblioteki. Zarząd Fundacji kieruje zatem prośbę, aby nie używać nazwiska Wisławy Szymborskiej jako przedmiotu sporu, jaki zaistniał między dyrekcją Teatru im. Juliusza Słowackiego a dyrekcją Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Sprzeciwiamy się również pojawiającym się w mediach argumentom o zarobkowym celu wystawy: Miasto Kraków przeznaczyło środki na częściowe jej sfinansowanie; środki uzyskane z biletów miały pokryć koszty organizacji i funkcjonowania wystawy - pisze w oświadczeniu Zarząd Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Jak również możemy przeczytać w oświadczeniu, Fundacja dysponuje ogromnym zbiorem przedmiotów związanych z życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej i od trzech lat bezskutecznie poszukuje miejsca, w którym mogła by je pokazywać miłośnikom i miłośniczkom poetki, zarówno mieszkającym w Krakowie, jak i odwiedzającym nasze miasto.
- Wystawy poświęcone Szymborskiej powstają za granicą i cieszą się sporą popularnością. Wielka szkoda, że „Jarmark cudów” nie może powstać w Krakowie, w Roku Wisławy Szymborskiej. Taka wystawa wzmocniłaby wizerunek Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO i przysłużyłaby się wszystkim krakowskim instytucjom kultury (również tym zwaśnionym), a przede wszystkim — mieszkańcom oraz gościom z kraju i zagranicy - podsumowuje Fundacja.
Poszło o pierwsze piętro w Małopolskim Ogrodzie Sztuki
Przypominamy, że przedmiotem sporu między Teatrem im. Juliusza Słowackiego, a Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie było pierwsze piętro Małopolskiego Ogrodu Sztuki, który dotychczas zajmowała Arteteka WBP, a w przyszłości miała zająć wystawa poświęcona Noblistce. Zdaniem dyrektora WBP, zorganizowanie wystawy w tym miejscu oznaczałoby koniec działalności Arteteki w tym miejscu.
W ubiegłym tygodniu Teatr im. Juliusza Słowackiego zrezygnował ze stworzenia wystawy "Jarmark cudów" w tym roku, w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki i postanowił przedłużyć umowę z Wojewódzką Biblioteką Publiczną na dotychczasowych zasadach. Zatem Arteteka nadal bez zmian będzie zajmowała tą samą przestrzeń w MOS-ie, co wcześniej.
O całej sprawie pisaliśmy w teście: Kraków. Arteteka zostaje przy Rajskiej. Wystawy poświęconej Wisławie Szymborskiej w budynku MOS nie będzie. Oświadczenie Teatru Słowackiego
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
81 % populacji ucierpiało z powodu upałów
