Rekomendacje Krakowskiego Panelu Klimatycznego
Osiągnięcie neutralności klimatycznej w jak najkrótszym możliwym czasie, w warunkach sprawiedliwej transformacji to zadanie złożone, wymagające podjęcia wielu działań w różnych obszarach funkcjonowania miasta. Z takim wyzwaniem mierzy się obecnie Kraków. Wysiłki podejmowane przez samorząd, spółki i jednostki miejskie jednoznacznie poparli mieszkańcy, których reprezentatywna grupa uczestniczyła w pierwszym Krakowskim Panelu Klimatycznym.
Wypracowano 32 rekomendacje, które mają dla prezydenta Miasta charakter wiążący. Dotyczą one różnych aspektów jak np. transportu, wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w gminnych budynkach, czy też rozwoju i ochrony zielonych przestrzeni miejskich. Od zakończenia panelu w czerwcu ubiegłego roku rekomendacje są sukcesywnie wdrażane. Stopień ich realizacji jest bardzo zróżnicowany.
Jednym z ważnych obszarów wymagających zaangażowania i dostrzeżonych przez mieszkańców, który znalazł swoje odzwierciedlenie na liście przyjętych do wdrożenia rekomendacji jest „Szeroka promocja inwestycji i projektów realizowanych w ramach transformacji klimatycznej miasta, w tym promocja Kwartału Klimatycznego, projektów termomodernizacyjnych, instalacji OZE zainstalowanych na budynkach miejskich itp. Promocja może być realizowana za pomocą m.in. tablic i ekranów ustawionych przy inwestycjach, informujących mieszkańców o zastosowanych technologiach i oszczędnościach w zużyciu energii uzyskanych za pomocą tych technologii.” (Rekomendacja nr 6).
Inwestycje proklimatyczne w Krakowie
W ramach realizacji tej właśnie rekomendacji powstała mapa zrealizowanych dotychczas miejskich inwestycji proklimatycznych.
Gdy tylko były dostępne takie dane, to do większości inwestycji zamieszczonych na liście dopisano szczegóły tj: czas i miejsce realizacji, jednostkę realizującą, ilość zaoszczędzonej energii, szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych.
Jakie informacje zamieszczono w poszczególnych grupach?
W dostępnych zestawieniach zrealizowanych inwestycji proklimatycznych znalazły się takie pozycje jak np.: termomodernizacja budynków i instalacja paneli fotowoltaicznych, budowa zbiorników na wody opadowe, wymiana oświetlenia na LED, wymiana stolarki okiennej w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola, centra kultury, internaty, przychodnie zdrowia czy DPS-y.
W części poświęconej inwestycjom transportowym można z kolei znaleźć m.in. informacje o nowo powstałych w mieście stacjach ładowania pojazdów elektrycznych.
Obszar Zielono-niebieska infrastruktura zawiera takie pozycje jak: budowa zbiorników retencyjnych czy zakładanie ogrodów deszczowych.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska!
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Tunel na nowej zakopiance będzie otwarty na listopadowy długi weekend?
