https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Grybów dba o niepełnosprawnych

Stanisław Śmierciak
Stróże za sprawą senatora Stanisława Koguta, zyskały sławę miejscowości, która w Polsce jest najbardziej przyjazna niepełnosprawnym. Pozostałe miejscowości w gminie Grybów nie chcą odstawać od tego pozytywnego wizerunku.

Inwestycje dedykowane inwalidom trwają od kilku lat, choć może nie są tak spektakularne jak w Stróżach, gdzie funkcjonuje cały kompleks instytucji: centrum szkoleniowo-rehabilitacyjne im. św, Ojca Pio, ośrodek hipoterapii, przedszkole integracyjne a nawet hospicjum, a chodniki pozwalają na wygodne poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Gmina Grybów likwiduje bariery w miarę swych możliwości, ale bardzo konsekwentnie. Łączy te działania z przedsięwzięciami mającymi ułatwić odnalezienie się w społeczeństwie nie tylko osobom niepełnosprawnym fizycznie, ale również ofiarom przemocy w rodzinie i osobom długotrwale bezrobotnym.

Sądeckie: wojna o kanał między sołectwami i miastem

- Od trzech lat sięgamy po fundusze operacyjne Małopolski oraz Unii Europejskiej - mówi wójt gminy Grybów Piotr Krok. - Dobiega końca budowa nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej, bo problem opieki nad starszymi, schorowanymi i samotnymi był i jest jednym z najpoważniejszych.
Uruchomienie tego ośrodka niejako automatycznie złagodzi problem bezrobocia w gminie, bo przecież do opieki potrzeba tam sporo personelu. Dla bardziej samodzielnych, choć z ograniczeniami, gmina organizuje kursy zawodowe. W latach 2008-2009 wydała na to przeszło 200 tys. zł. W tym roku już 350 tys. zł. Uczestnicy kursów zyskali kwalifikacje, m.in. pracowników biurowych czy przedstawicieli handlowych i zdobyli niezbędne w tej pracy prawa jazdy.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:Bestialski napad na sąsiada
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska