FLESZ - W pomidorach będzie więcej witaminy D?

Mający ponad 13 hektarów Las Winny jest własnością prywatną. Właśnie jego współwłaściciel, który planował uruchomić na tym terenie kopalnię kruszcu, zaskarżył uchwałę o użytku ekologicznym jako niezgodną z prawem.
- Skarga na uchwałę została oddalona. Nie mamy jeszcze uzasadnienia tej decyzji WSA, oczywistym jest też, że właściciel lasu może strać się jeszcze o kasację tego werdyktu sądu. Oddalenie skargi pokazuje jednak jasno, że uchwała była dobrze przygotowana, a użytek ekologiczny Las Winny został ustanowiony zgodnie z prawem – powiedział nam wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.
O taką ochronę cennego przyrodniczego terenu w Dobranowicach zawnioskowali do wielickiej Rady Miejskiej mieszkańcy, przerażeni planowaną na zalesionym wzgórzu budową kamieniołomu. Obawy, że powstanie tam kopalnia kruszcu na skalę przemysłową pojawiały się w 2017 roku, gdy krakowska firma, zajmująca się m.in. eksploatacją kamienia i kruszywa rozpoczęła tam wiercenia geologiczno-odkrywkowe, poszukując złóż piaskowca.
Lokalna społeczność od początku sprzeciwiała się masowo takiej inwestycji, obawiając się nie tylko dewastacji cennego przyrodniczo terenu, ale także uciążliwości związanych z działalnością kopalni kruszcu, m.in. hałasu i ciężkich pojazdów na nieprzystosowanych do tego lokalnych drogach. By walczyć z projektem kamieniołomu reaktywowano również Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Dobranowic „Prometeusz”.
Przed rokiem uchwałę o ustanowieniu użytku ekologicznego zatwierdzono 14 głosami, przy siedmiu wstrzymujących. Sprawa podzieliła radnych. Część z nich była zdania, że kończy się to „żądaniami wypłaty dużego odszkodowania dla właścicieli lasu”. Z kolei współwłaściciel lasu szybko zapowiedział (w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”) wstąpienie na drogę prawną.
- Uczestniczyłam jako strona społeczna (z ramienia stowarzyszenia „Prometeusz” – red.) w rozprawie w WSA odnośnie skargi na ustalenie użytku ekologicznego. Sąd nie znalazł żadnych uchybień w procedowaniu uchwały i podkreślił poprawność przygotowania jej uzasadnienia przez naszego eksperta, biologa z UJ. To dla nas wielka satysfakcja, bo wniosek o użytek ekologiczny został przygotowany praktycznie społecznie, bez udziału gminy. Zwyciężyła ekologia i potrzeby mieszkańców. Warto było walczyć o ten Las Winny, który wart jest ochrony przed niechcianym kamieniołomem – powiedziała podczas ostatniej sesji wielickiej Rady Miejskiej (2 czerwca) sołtys Dobranowic Ewa Podsiadło, mająca 40-letnie doświadczenie zawodowe związane z działaniami na rzecz ochrony środowiska.
Zalesione wzgórze w Dobranowicach objęto szczególną ochroną z uwagi na występowanie tam cennych, rzadkich, a także chronionych gatunków roślin (m.in. mających ponad 100 lat buków, grabów i dębów), grzybów i zwierząt (m.in. 41 gatunków ptaków, prawie wszystkie podlegające ścisłej ochronie). Las Winny jest czwartym użytkiem ekologicznym w gminie Wieliczka, obok: Lasu Krzyszkowickiego, terenu i stawów w Brzegach, lasu i stawów na Grabówkach.
- Co zjeść, podróżując po Małopolsce? Oto regionalne przysmaki!
- Relaksujący weekend? Tylko na termach. Oto najlepsze baseny w Małopolsce!
- Wieliczka. Wracają niedzielne kursy autobusów. Jedna linia do likwidacji
- Miodobranie 2021 w Wieliczce. Słodki czas w centrum miasta [ZDJĘCIA]
- Będą nowe połączenia MPK do Krakowa: dla Niepołomic i Wieliczki
- Pociągi nie dojadą z Krakowa do Wieliczki. Szykują się duże zmiany