https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Co dalej z Zakrzówkiem? Będzie skarga do WSA na decyzję wojewody małopolskiego

Ewa Wacławowicz
Szymon Korta / Polska Press
Kilka dni temu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar unieważnił uchwałę Rady Miasta Krakowa dotyczącą ustanowienia użytku ekologicznego na Zakrzówku. W środę 9 października miejscy radni przyjęli uchwałę ws. skierowania skargi w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Uchwała unieważniona

Uchwała ws. ustanowienia użytku ekologicznego na Zakrzówku trafiła do Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak powiedział w poniedziałek (7 października) wojewoda Krzysztof Klęczar, uchwała została unieważniona, ponieważ miała kilka uchybień, przede wszystkim formalnych, np. brak uzasadnienia. - Wątpliwości budzi też forma ochrony – użytek ekologiczny. Jeżeli chcemy chronić Zakrzówek przed zabudową, to róbmy to zgodnie z przepisami, czyli zgodnie z planem miejscowym, a nie użytkami ekologicznymi – stwierdził wojewoda.

W opinii Klęczara uchwała RMK „bardzo ingeruje we własność prywatną i dlatego musi być dopracowana – aby uniknąć konsekwencji, w tym finansowych, jakie mogłyby spotkać miasto oraz wojewodę, który jako organ nadzorczy dopuściłby do jej funkcjonowania”.

Decyzja wojewody spotkała się ze zdziwieniem i oburzeniem zarówno mieszkańców jak i radnych.

Skarga do WSA

Podczas sesji rady miasta 9 października, radni pochylili się nad uchwałą w sprawie skierowania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Małopolskiego z dnia 3 października 2024 r.

W uzasadnieniu projektu czytamy:
"Odnosząc się do przytoczonych zarzutów, Rada Miasta Krakowa stwierdza, co następuje. Wniosek o ustanowienie użytku ekologicznego został złożony w dniu 25 września 2023 r. przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Instytutu Nauk o Środowisku UJ, Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, a zatem przez podmioty posiadające wysokospecjalistyczną i dogłębną wiedzę, które zwróciły uwagę na ryzyko negatywnego wpływu planowanych na przedmiotowym terenie inwestycji na rzadkie gatunki zwierząt, a także zagrożenie siedlisk przyrodniczych i stanowisk rzadkich gatunków flory. W ocenie Rady Miasta Krakowa zarówno data złożenia przedmiotowego wniosku,jak i również wysoka ranga i autorytet składających go podmiotów, świadczyły o jego
aktualności i rzetelności.

Ponadto projekt uchwały w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Zakrzówek- enklawa wschodnia" (druk nr 121) zgodnie z art. 44 ust. 3a u.o.p. został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Krakowie (postanowienie z dnia 7 sierpnia 2024 r. sygn. OP.625.1.2024.BZ), który w rzeczonym postanowieniu, nie kwestionował aktualności dokumentów w oparciu, o które przygotowano projekt uchwały.

Podniesiona przez organ nadzoru kwestia wykluczania się możliwości obejmowania tego samego terenu formą ochrony przyrody i jednocześnie zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jako terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, była wiadoma Radzie Miasta Krakowa i poruszana w opinii Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 2 lipca 2024 r., wydanej do przedmiotowego projektu uchwały. Wskazano w niej, iż w przypadku ustanowienia użytku ekologicznego „Zakrzówek enklawa wschodnia", w myśl obowiązujących przepisów, w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości, jej właściciel, może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę.

Zarzut braku posiadania walorów opisanych w art. 42 u.o.p., pozostaje w sprzeczności z wyżej wymienionym postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, który stwierdził, iż przedmiotowy obszar spełnia ogólną definicję użytku ekologicznego zawartą w art. 42 u.o.p., a wybrana forma ochrony przyrody jest właściwa dla tego obszaru. Proponowane w stosunku do użytku ekologicznego zakazy oraz ustalenia dotyczące ochrony czynnej zapewniają właściwą ochronę użytku oraz realizację szczególnych celów jego ochrony wskazanych w uchwale. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż Ustawa o ochronie przyrody nie nakazuje wykonana ekspertyz, o których wspomina Wojewoda Małopolski. Dla potwierdzenia, że teren proponowanego użytku zasługuje na ochronę jako pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej wystarczająca jest opinia przyrodników, która została dostarczona oraz pozytywne uzgodnienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Mając powyższe na uwadze Rada Miasta Krakowa postanawia wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Małopolskiego z dnia 3 października 2024 r. "

Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Użytek ekologiczny

Uchwałę w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Zakrzówek - enklawa wschodnia" – oznaczającą powiększenie objętego taką ochroną terenu na Zakrzówku o 1,4 ha – Rada Miasta Krakowa zatwierdziła jednogłośnie pod koniec sierpnia 2024. Argumentami przemawiającymi za taką decyzją było zabezpieczenie tego terenu przed zabudową oraz ochrona przyrody.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu byli wtedy (podczas sesji) bracia Salwatorianie, do których należy teren mający zyskać status użytku ekologicznego, a także inwestor i niektórzy mieszkańcy, mający działki na tym obszarze. Większość z nich zapowiadała, że jeśli uchwała zostanie przyjęta, będą od miasta żądać wysokich odszkodowań.

Były poseł Janusz P. aresztowany w sprawie gigantycznych oszustw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska