Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Marek Długopolski
Marek Długopolski
O prestiżowe Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, od 19 sierpnia do 26 sierpnia, walczyć będą górale z całego świata!
O prestiżowe Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, od 19 sierpnia do 26 sierpnia, walczyć będą górale z całego świata! Archiwum MFFZG
- Niezwykłą wartością Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest spotkanie z drugim człowiekiem, który choć wywodzi się z innego kręgu kulturowego, ma podobne pasje i wartości - mówi AGNIESZKA NOWAK-GĄSIENICA, zastępca burmistrza Zakopanego. 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem rozpoczął się 19 sierpnia. O prestiżowe Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi będą walczyć górale z całego świata!
AGNIESZKA NOWAK-GĄSIENICA, zastępca burmistrza Zakopanego
AGNIESZKA NOWAK-GĄSIENICA, zastępca burmistrza Zakopanego Archiwum MFFZG

- Śleboda, tradycja, taniec, śpiew w XXI wieku wciąż są wartością dla górali?

- Choć życie na Podhalu bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, to jednak górale pozostali góralami. Bardzo dbają o przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje. Nasza kultura jest wciąż żywa, nie jest jedynie na pokaz, na występy na scenie i specjalne okazje. To bardzo dobrze widać przez cały rok, podczas świąt i uroczystości rodzinnych. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest wyjątkowy właśnie dzięki tworzącym je z wielkim zapałem osobom oraz przyjeżdżającym tu zespołom. Wszystkich - organizatorów i uczestników - łączy autentyczne zamiłowanie do tradycji, dziedzictwa przodków i chęć dzielenia się z innymi pięknem ludowej kultury.

- Barwny korowód i w tym roku przejdzie ulicami Zakopanego?

- To niezwykle widowiskowy moment, na który wszyscy co roku bardzo czekają. Góralskie zespoły z Polski i zagranicy w niedzielę 21 sierpnia zaprezentują się na głównej ulicy Zakopanego. W ten sposób Krupówki zaczną tętnić festiwalowym życiem. Potem ta niezwykła atmosfera przeniesie się do wioski festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej. Taniec, muzyka, śpiew, piękne góralskie stroje, instrumenty muzyczne i przede wszystkim niezwykła radość i energia towarzyszyć nam będą aż do 26 sierpnia.

- Złote Ciupagi w dalszym ciągu mają moc przyciągania, niczym magnes, do Zakopanego górali z całego świata?

- Formuła konkursowa na stałe wpisała się w nasz festiwal. Ta rywalizacja to oczywiście ogromne emocje, zarówno dla zespołów, jak również dla publiczności, która też ma swoich faworytów. Zespoły przygotowują specjalne programy, zgodne z obowiązującym regulaminem. Często każdy szczegół ich występu doprowadzony jest do perfekcji. Wymaga to od nich wiele pracy i wysiłku, ale efekty widoczne są na scenie. A przyznane przez międzynarodowe jury trofea dają szczególną satysfakcję. To także miejsce na wymianę doświadczeń, podglądanie innych zespołów i silna dawka motywacji do dalszej pracy… Jednak festiwal to nie tylko rywalizacja, ale także czas na poznawanie się i zawieranie przyjaźni. Prawie każdy zespół otrzymuje też nagrodę lub wyróżnienie, każdy jest za coś doceniony, choć oczywiście najbardziej cieszy prestiżowa Złota Ciupaga przyznawana w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.

- Pierwsze spotkanie, zorganizowane jeszcze przed II wojną światową, zgromadziło górali od Czeremoszu aż po Olzę. Kto w tym roku będzie walczył o prestiż i laury 53. już Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich?

- Zobaczymy zespoły z Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Słowacji, Grecji, Czech oraz oczywiście z Polski. Na 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu nominacje do udziału w zakopiańskim festiwalu otrzymały cztery zespoły: Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” z Białego Dunajca, Zespół Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza, Zespół Regionalny „OwCoK” z Jabłonki oraz Zespół Regionalny „Podegrodzie” z Podegrodzia.

- Czy wszystkie zaproszone zespoły będą obecne „sercem, duchem i ciałem”? Były jakieś problemy z dotarciem do światowej stolicy górali? Mamy przecież wojnę u granic, pandemia koronawirusa również nie zniknęła…

- Tradycyjnie zaprosiliśmy także zespół z Ukrainy. Niestety, ich przyjazd uniemożliwiła wojna. Do końca mieliśmy nadzieję, że uda się im pokonać różne trudności i przekroczyć granicę z Polską. Niestety, to się nie udało. Przyjechał do nas jednak zespół młodzieżowy „Stryjanoczka” z partnerskiego miasta Stryj. Nie mogą wystąpić w konkursie, ale zaprezentują swój rodzimy folklor. Cieszymy się, że mogą być z nami.

- Festiwalowe imprezy będą mogli obejrzeć wszyscy miłośnicy folkloru?

- Wszystkich serdecznie zapraszamy na Dolną Rówień Krupową, gdzie zlokalizowana została scena plenerowa i cała festiwalowa wioska. Program jest bardzo bogaty, każdy więc z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zdecydowaliśmy się ponownie na plenerową formułę koncertów. Po trudnych doświadczeniach czasu pandemii wszyscy chyba czujemy się pewniej i bezpieczniej na zewnątrz, gdzie jest więcej miejsca i mniej ograniczeń. Każdy może znaleźć wygodne miejsce, zachować potrzebny mu dystans, nie tylko w pobliżu sceny, ale na terenie całej wioski, a i tak może swobodnie uczestniczyć w wydarzeniu, obserwować występy na scenie i słuchać muzyki.

- Gospodarze festiwalu zabiorą w tym roku wszystkich również w krainę barona cygańskiego…

- Muzycznym folkowym świętem rozpoczynającym festiwal będzie koncert „W krainie Barona Cygańskiego” z udziałem Roby Lakatosa - najwyższej klasy wirtuoza gry na skrzypcach, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Beethovenowska. Następnie na festiwalowej scenie zagości wyjątkowy projekt „Duch Gór” zespołu Trebunie-Tutki i Quintetu Urmuli. Usłyszymy także laureatów festiwalu Nowa Tradycja - zespół Hajda Banda. Po raz drugi zorganizowany zostanie specjalny koncert połączony z wręczeniem nagrody „Siła Korzeni”. Na festiwalu nie zabraknie także laureatów dziecięcego Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce, którzy zaprezentują się w koncercie „Mali Górale”. A dzień po oficjalnym zakończeniu festiwalu 27 sierpnia zaplanowaliśmy jeszcze jedno ciekawe wydarzenie towarzyszące. W kościele św. Krzyża odbędzie się koncert „Inspiracje kompozytorów folklorem góralskim” z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, solistki skrzypaczki Katarzyny Lassak oraz tradycyjnej kapeli góralskiej Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego.

- Będzie też tradycyjne wesele góralskie, Konkurs na Śpiew Pytacki, wybory Najpiękniejszej Góralki i Najśwarniejszego Górala.

- Tak, to prawda. Wśród wielu imprez i wydarzeń towarzyszących warto wymienić jeszcze Mistrzostwa Podhala w Powożeniu i Konkurs na Fiakra Roku, Wystawę Owczarków Podhalańskich, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Jarmark św. Cecylii, warsztaty regionalne czy animacje dla najmłodszych. Będą także zabawy taneczne.

- Tradycyjnie również goście zetkną się z „Żywiołami Folkloru”. Co to takiego?

- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem od zawsze, jako wydarzenie niezwykle barwne i widowiskowe, wzbudzał zainteresowanie fotografów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W 2014 r. narodził się więc pomysł, aby festiwalowi co roku towarzyszył konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, a jego efekty prezentowane były w formie plenerowej pokonkursowej wystawy. Każdy może spróbować swoich sił i uchwycić w kadrze kolorowe roztańczone zespoły z całego świata. Do udziału zapraszamy publiczność oraz akredytowanych dziennikarzy i fotoreporterów.

- Czy dzieci również będą miały swój mały festiwal?

- Dzieci mają swój własny festiwal w kwietniu - to Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Jego laureaci oprócz nagród i pięknych statuetek otrzymują także nominację do udziału w koncercie Mali Górale podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Mają więc okazję zaprezentować się przed festiwalową publicznością i zdobyć kolejne szlify. Na scenie zobaczymy więc następne pokolenie, które w przyszłości kontynuować będzie góralską tradycję. Miejmy nadzieję, że dzięki nim festiwal będzie trwał nadal i że oni również będą chcieli zmagać się o prestiżowe Złote Ciupagi.

- Czy da się jednak połączyć wielowiekową tradycję z wyzwaniami współczesności?

- Nasz festiwal pokazuje, że doskonale można połączyć tradycję ze współczesnością. Program musi być atrakcyjny, podążać za duchem czasu. Organizacja, zaangażowana technika, multimedia, funkcjonowanie także w świecie wirtualnym, w mediach społecznościowych - to oczywiście ta warstwa festiwalu, w którą mocno wkracza nowoczesność. Natomiast przesłanie pozostaje niezmienione. Jesteśmy wierni tradycji i chcemy prezentować ją w jak najbardziej czystej, niezmienionej postaci. Najbardziej ceniony podczas festiwalu jest autentyzm przekazu. Wiedzą o tym jego uczestnicy, a także publiczność. Niezwykłą wartością jest również spotkanie z drugim człowiekiem, dla którego tradycja jest tak samo ważna, który choć wywodzi się z innego kręgu kulturowego, ma jednak podobne pasje i wartości. Doceniamy przeszłość, ale śmiało patrzymy też w przyszłość, robiąc wszystko, by festiwal cieszył także kolejne pokolenia.

____________________

Opiekę medialną nad 53. Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem sprawuje „Gazeta Krakowska”.

____________________

Oto zespoły, które będzie można podziwiać podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem!

Anadolu Folklor Vakfi, Turcja

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

Ballet Folklorico Tradicional del Estado de Oaxaca, Meksyk

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

Biołodunajcanie, Polska

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

DOLINA DUNAJCA, Polska

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

Grupa Folklorystyczna MARINA, Słowacja

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

GURU-The Arts Hub, Indie

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

LUDOSELTSI, Bułgaria

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

OwCoK, Polska

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

SLAVIJA, Bośnia

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

Slavko Manojlović, Serbia

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

Valašské VSACAN, Czechy

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

BLAZHEVSKI, Macedonia

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

PODEGRODZIE, Polska

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

SZOMBATHELY UNGARESCA, Węgry

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

ZESPÓŁ MIESZKAŃCÓW WSI NEGRENI W OKRĘGU CLUJ, Rumunia

Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG
Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Archiwum MFFZG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Z gwiazdami - Irena Kamińska-Radomska - zajawka

Materiał oryginalny: Górale pozostali góralami! Duch ślebody wciąż wieje nad Podhalem. 19 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie