FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

Główną organizatorką historycznych obchodów była Barbara Bartuś, poseł na Sejm. W tym roku patronatem honorowym objęła je Elżbieta Witek, marszałek Sejmu. Współorganizatorami byli między innymi Tomasz Płatek, przewodniczący klubu PiS w radzie powiatu, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Nasze Miasto w Gorlicach. Barbara Bartuś w swoim krótkim wystawieniu przywołała słowa wypowiedziane w 2008 roku w Tbilisi przez śp. prezydenta Lech Kaczyński: dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie a później może i czas na mój kraj, na Polskę.
Zgromadzeni w GCK w skupieniu wysłuchali hymn Ukrainy. W taki symboliczny sposób chcieli wesprzeć sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy na oczach całego świata walczą o swój kraj.
List do uczestników uroczystości skierował Jarosław Kaczyński, prezes PiS i wicepremier rady ministrów. Przywołał pamięć pułkownika Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV zarządu WIN, zamordowanego 1 marca 1951 roku. Okolicznościową korespondencję odczytał radny powiatowy Tomasz Płatek.
- Dziś w rocznicę tej zbrodni, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, modlimy się w intencji Ojczyzny oraz za dusze poległych, zamordowanych, zamęczonych i zmarłych Żołnierzy Niepodległościowego Podziemni. Oddajemy im hołd za ich poświęcenie i sławimy ich heroizm, odwagę i bezgraniczne oddanie sprawie naszej Ojczyzny – przywoływał słowa.
Ze sceny odczytano również listy od Elżbiety Witek i generała Stanisław Laciugi, komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Niedzielne obchody były też finałem siódmej edycji Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej, który w swoich założeniach ma wspierać wychowanie patriotyczne młodzieży i pogłębianie miłości do Ojczyzny.
- Brałam już udział w tym konkursie dwa lata temu – mówiła nam Wiktoria Ziobrowska, laureatka. - Po rocznej przerwie postanowiła sprawdzić się kolejny raz, a ponieważ są to piosenki związane z polską historią, to uważam, że warto i trzeba je śpiewać – podkreśliła.
Kinga Iwan z Nowego Sącza również startowała dwa lata temu. Wtedy zdobyła wyróżnienie. W tym roku już jako licealistka znów zaśpiewała i tym razem zdobyła drugie miejsce wspólnie z Natalią Gogolą, uczennicą ogólniaka w Bieczu. W tym roku w kategorii szkół ponadpodstawowych nie przyznano pierwszej nagrody. Obydwie podkreślały później, że udział w tym konkursie nie tylko jest sposobem na sprawdzenie swoich wokalnych umiejętności, ale też prawdziwa lekcja patriotyzmu.
Laureaci nie tylko dostali dyplomy i nagrody, ale też mogli zaprezentować się na scenie. Młodym artystom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.
W programie uroczystości ważnym punktem była prelekcja wygłoszona przez Piotra Milczanowskiego z IPN w Krakowie. W swoim wystąpieniu przywołał on niezłomną postawę zamordowanego w ubeckiej katowni księdza Władysława Gurgacza, kapelana gorlickiego szpitala.
- Wartości o których tu mówimy i które są tutaj wyrażane, to to co zawsze było na sztandarach: Bóg – Honror – Ojczyzna – podkreślał.