18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorliczanie chcą zarabiać, spalając sądeckie śmieci

Iwona Kamieńska
Piotr Warczak
Gorlicka elektrociepłownia chce zainwestować sto milionów złotych w nowoczesną, przyjazną środowisku instalację, która wyprodukuje ciepło i prąd w procesie spalania brykietów z rozdrobionych śmieci.

Efekt odczują nie tylko mieszkańcy Gorlic, płacąc niższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli plan uda się zrealizować, to cała Sądecczyzna przestanie tonąć w odpadach komunalnych. Do produkcji brykietów potrzeba bowiem z mnóstwo śmieci.

Zobacz także: Gimnazjaliści z Gorlic winni molestowania koleżanek z klasy!

- Przyjdzie taki moment, gdy zaczniemy narzekać na ich niedobór . Tak jest w Szwecji, gdzie tego typu instalacje od dawna funkcjonują i są powszechne. Jeśli nam się powiedzie, to Nowy Sącz przestanie się martwić o nowe wysypisko, rozwiążemy problem w skali subregionalnej - mówi Ryszard Haluch, dyrektor gorlickiej elektrociepłowni.

Inwestycję przychylnie ocenia burmistrz Witold Kochan.

- Ten projekt ma szansę zakończyć serię dotkliwych podwyżek opłat za wywóz śmieci i obniżyć koszty ciepła w mieście. Brykiety do opału byłby produkowane na miejscu, tuż obok elektrociepłowni przez firmę Empol, która odbiera odpady z kilku powiatów, między innymi z Sądecczyzny - wyjaśnia burmistrz.

Eletrociepłownia przygotowała już studium wykonalności inwestycji. Jest też po konsultacjach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Sanepidem. Teraz zleciła sporządzenie kolejnych dokumentów do kompletu. Jeśli nic nie przeszkodzi, to instalacja zostanie zamontowana w 2012 roku.

- O zanieczyszczenie powietrza nie trzeba się obawiać. Brykiety produkowane są z wyselekcjonowanych odpadów, bez substancji niebezpiecznych. Ich spalanie jest procesem niemal bez emisyjnym - wyjaśnia szef elektrociepłowni.

Szacuje się, że po uruchomieniu instalacji rachunki za ciepło spadną o około 10 proc. Elektrociepłownia liczy też na dużą produkcję energii elektrycznej na swoje potrzeby.

Podobna instalacja (wspólna dla regionów - bydgoskiego i toruńskiego) ma działać w Bydgoskim Parku Przemysłowym, druga powstanie w Koninie. Do ich budowy Unia Europejska dopłaci niemal 3/4 kosztów. O taką samą dotację może starać się także gorlicki inwestor.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ukradł wóz strażacki, żeby zobaczyć narzeczoną
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska