Halloween, czyli pogańskie święto zmarłych
Halloween wywodzi się najprawdopodobniej od pogańskiego, celtyckiego święta. To właśnie wtedy kapłani i druidzi mieli za zadanie nawiązać kontakt z duszami zmarłych. Składano liczne ofiary, a czarownice przepowiadały przyszłość. Klimat mroku pozostał do dzisiaj. Współczesne obchody Halloween kojarzą się przede wszystkim z czarnymi kotami, czaszkami, zombie, duchami, wiedźmami i szkieletami. Często spotkać też można twarze wydrążone w dyniach, tworzące lampiony - drogowskazy dla zbłąkanych dusz.
Tradycje związane z obchodami Halloween
Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Irlandii oraz Kanadzie, jednak z roku na rok zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Niewątpliwie najsłynniejszym zwyczajem jest zabawa "Cukierek albo psikus" (Trick or treat). Dzieci przebrane w halloweenowe stroje chodzą od domu do domu, prosząc o cukierki do koszyków. Jeśli ich nie otrzymają, robią właścicielowi domu małego psikusa.
Coraz częściej spotykanym zwyczajem na Halloween jest dekorowanie okien lub podwórek wspomnianymi już świecznikami z dyni. W szkołach i przedszkolach organizuje się także konkursy na najbardziej oryginalny i straszny kostium.
Halloween w Polsce. Potępienie i niewinna zabawa
W Polsce obchody Halloween budzą duże kontrowersje, spotykając się z krytykę ze strony Kościoła. Wielu duchownych oraz ludzi wierzących utożsamia to jako kult szatana. Co roku organizowane są różnego rodzaju akcje, mające na celu zaprzestanie zabaw związanych z Halloween. Wszystko ze względu na odmienny stosunek do śmierci w naszej kulturze. Jednak coraz więcej ludzi jest zdania, że Halloween to tylko nieszkodliwa, niewinna zabawa.
Kiedy dokładnie wypada Halloween?
Data Halloween jest stała, co oznacza, że zawsze wypada w tym samym terminie. W 2020 roku święto to wypada w sobotę - 31 października. Dzień po Halloween przypada uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada Dzień Zaduszny.
