W środę 26 kwietnia radni wprowadzili pod obrady Rady Miasta Krakowa dwa obywatelskie projekty uchwał, które dotyczyły dalszych losów kontrowersyjnej spółki Kraków 5020.
Jeden mówił o "ustaleniu kierunków działania dla prezydenta, dotyczących likwidacji spółki". Drugi wprost: o jej rozwiązaniu. Argumentacja w przypadku obu projektów była podobna: funkcjonowanie Krakowa 5020 pochłania dziesiątki mln złotych, a nie przynosi wymiernych korzyści dla mieszkańców. Uchwały przegłosowano, ale zdaniem Prezydenta i jego prawników o likwidacji spółki mowy być nie mogło. Więcej na ten temat poniżej.
Uchwały zostały poddane ocenie zgodności z prawem czym zajęli się prawnicy Wojewody Małopolskiego. Łukasz Kmita ostatecznie nie zdecydował się na ich unieważnienie.
Prezydent szuka wyjścia z trudnej sytuacji
– Realizujemy decyzję rady miasta o rozwiązaniu spółki Kraków5020 i wzmacniamy Agencję Rozwoju Miasta Krakowa zespołem doświadczonym w zarządzaniu. Chciałbym, aby w ramach Miasta powstała firma, która zajmie się budową i operowaniem nieruchomościami wysokospecjalistycznymi. Dzięki temu połączeniu powstanie taki podmiot. Teraz czas na radnych i ich zaangażowanie w ten proces – powiedział Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa.
"Rozwiązanie stanowi optymalną dla Miasta formę realizacji uchwał z kwietnia 2023 r. Połączenie struktur dwóch jednoosobowych spółek miejskich przyniesie szereg korzyści, w tym ograniczenie kosztów związanych z długotrwałym i kosztownym procesem likwidacji. Umożliwi ograniczenie kosztów społecznych i co najważniejsze da efekt synergii związany z dotychczasowym profilem i doświadczeniem obydwu spółek. Ponadto wprost realizuje zalecenia zawarte w raporcie cząstkowym Doraźnej Komisji Rady Miasta Krakowa oraz rekomendacje powołanego przez Prezydenta Miasta Krakowa zespołu zadaniowego" - czytamy w komunikacie władz miasta.
Zdaniem Prezydenta, podjęta decyzja zabezpieczy ciągłość powierzonych i dotychczas realizowanych zadań, z których najważniejsze jest zarządzanie Centrum Kongresowym ICE Kraków. "Od początku istnienia, wraz z szacunkową liczbą do końca 2023 r., Centrum Kongresowe ICE Kraków gościło ponad 1 mln 650 tys. osób. Jednocześnie w tym czasie odbyło się ponad 1300 wydarzeń. Co istotne, wśród nich aż 340 to kongresy i konferencje, których duża część była o zasięgu światowym i europejskim. Uzupełnieniem oferty były wydarzenia koncertowe i kulturalne (blisko 750) oraz eventy firmowe (ponad 120)" - podaje urząd.
– Trzeba podkreślić, że powyższe działania wymagają zapewnienia odpowiednich środków, finansowych, w szczególności dla ICE Kraków, przez Gminę Miejską Kraków, koniecznych do wykonywania powierzonych obu spółkom zadań. Niemniej rekomendacja to krok w dobrym kierunku, który uwzględnia postulaty wszystkich stron, co dla mnie jest najważniejsze. Teraz będziemy się spotykać z radnymi i konsultować dalsze kroki – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.
Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

- Klimat jak w Dolomitach lub Alpach tuż przy granicy z Małopolską! Zachwyca jesienią
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść na wycieczkę
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku