W najbliższy piątek, 26 kwietnia, rozpocznie się w Krakowie 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, a wśród gości pojawi się m.in. Patrick Wilson. Amerykański aktor odbierze nagrodę „Pod Prąd”, przyznawaną od 2010 roku osobistościom szczególnie zasłużonym dla niezależnego kina. Jej laureatami w poprzednich latach byli m.in. David Thewlis, John Malkovich oraz Agnieszka Holland.
- Przyznajemy mu Nagrodę Pod Prąd, w uznaniu dla jego bogatej filmografii i dorobku. Przede wszystkim za konsekwentne podążanie własną ścieżką artystyczną, w ramach której łączy sprzeczne z definicji porządki: karierę w teatrze i broadwayowskich musicalach, granie pierwszoplanowych ról w światowych hitach box office i blockbusterach - chociażby - serii „Obecność” i „Aquaman” z występowaniem z odważnych obyczajowo produkcjach, w rodzaju „Aniołów w Ameryce” i „Małych dzieci”, które na trwałe weszły do kanonu współczesnej (pop)kultury - mówi Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny festiwalu Mastercard Off Camera.
Aktor pojawi się m.in. w sobotę, 27 kwietnia, w kinie Kijów, na specjalnym pokazie filmu "Hard Candy", w którym wcielił się w postać fotografa Jeffa Kohlvera.
Patrick Wilson, urodzony w Virginii i wychowany w St. Petersburg na Florydzie, studiował Sztuki piękne na Uniwersytecie Carnegie Mellon. Swoje pierwsze kroki stawiał na deskach teatralnych. W kinowej sensacji, filmie „Aquaman James’a Wan’a, Wilson zachwycił publiczność rolą Króla Orma. Niedawno zadebiutował w roli reżysera w piątej części filmów z serii „Naznaczony”, zatytułowanej „Naznaczony: Czerwone Drzwi”.
Przełomową rolą w karierze Wilson'a była rola Joe Pitt’s w głośnym mini serialu HBO „Anioły w Ameryce” (2003), za którą dostał nominację do nagród Golden Globe i Emmy. Nominacje dla najlepszego aktora w serial limitowanym do nagród Golden Globe i Critics’ Choice przyniosła mu też rola Lou Solverson’a w serialu Fargo. Inne rozliczne filmy i seriale, w których grał Wilsom to „Obecność”, „Prometeusz”, „Jack Strong”, „Małe dzieci”, czy „Upiór w operze” Razem z paroma filmowymi znajomymi Wilson założył spółkę Cinema Lab, której celem jest przywrócenie dawnej świetności kinom dotkniętym przez pandemię. Spółka ma w planach zakup, renowację i reaktywowanie kin na terenie całych Stanów Zjednoczonych.
Żoną Patricka Wilsona jest urodzona w Kielcach Dagmara Domińczyk – amerykańska aktorka polskiego pochodzenia.
