https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II wojna światowa. 83. rocznica podpisania aktu kapitulacji Warszawy. Tego dnia Niemcy i Rosjanie podpisali układ "o granicy i przyjaźni"

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
28 września 1939 roku podpisano akt kapitulacji Warszawy. Tego samego dnia ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Joachim von Ribbentrop i ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali niemiecko-sowiecki układ "o granicy i przyjaźni" między swoimi państwami.
28 września 1939 roku podpisano akt kapitulacji Warszawy. Tego samego dnia ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Joachim von Ribbentrop i ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali niemiecko-sowiecki układ "o granicy i przyjaźni" między swoimi państwami. Fot. Twitter/Instytut Pamięci Narodowej
83 lata temu, 28 września 1939 roku, skapitulowała Warszawa. O godzinie 13.15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes Blaskowitz podpisali akt kapitulacji stolicy. Warszawa poddała się po tygodniach oporu stawianego wojskom niemieckim. Od pierwszego dnia wojny miasto było także jednym z głównych celów wrogiego lotnictwa.

Warszawa walczyła z okupantem od 1 września 1939 roku, kiedy to polscy piloci bronili stolicy przed niemieckimi bombowcami. Złożenie broni przez obrońców stolicy nastąpiło, gdy na wyczerpaniu były zapasy żywności, wody, lekarstw i amunicji, a na pomoc sojuszników nie można było liczyć.

Prezydent Warszawy wygłosił ostatnie przemówienie

28 września prezydent Warszawy Stefan Starzyński wygłosił ostatnie radiowe przemówienie. W mieście rozwieszono plakaty informujące o kapitulacji. Ze stroną niemiecką ustalono, że do niewoli pójdą tylko polscy oficerowie, żołnierze mieli zostać zwolnieni do domów. Ostatecznie do niewoli dostało się od 120 do 140 tysięcy polskich żołnierzy walczących w obronie stolicy.

Podczas całej kampanii wrześniowej w Warszawie poległo 2 tysiące żołnierzy, a rany odniosło 15 tysięcy. Straty ludności cywilnej wyniosły 10 tysięcy zabitych i 50 tysięcy rannych. Zniszczeniu uległo kilkanaście procent budynków, w tym Zamek Królewski. Dla stolicy zaczął się sześcioletni okres okupacji.

Obrona Warszawy była jednym z wielu przejawów bohaterstwa żołnierzy i cywilów podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.

II pakt Ribbentrop-Mołotow

Tego samego dnia w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Joachim von Ribbentrop i ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali niemiecko-sowiecki układ "o granicy i przyjaźni", ustalający linię graniczną na obszarze Polski wzdłuż linii: Pisa-Narew-Bug-San (tzw. II pakt Ribbentrop-Mołotow).

Niemiecka zbrodnia w Zakroczymiu

28 września 1939 roku w Zakroczymiu oddziały niemieckie dokonały masowego mordu na 500 polskich jeńcach wojennych i 100 cywilach. Niemcy otworzyli ogień pomimo wywieszenia przez Polaków białych flag oznaczających poddanie się. Do zbrodni doszło po upadku stolicy i kapitulacji twierdzy Modlin.

Jeńców, którzy zostali oszczędzeni, Niemcy traktowali bardzo brutalnie, bili, kopali i zmuszali do wielogodzinnego stania z rękami uniesionymi do góry. Jeśli któryś z oficerów nadal protestował, był uciszany przez hitlerowców pięściami i kopniakami. Cywilna ludność była przez Niemców rozstrzeliwana, a do mieszkań wrzucano granaty. Mieszkania w Zakroczymiu były rabowane, a następnie palone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Broniąca się do 28 września stolica była symbolem polskiej waleczności i patriotyzmu. Tego dnia w stolicy i okolicznych miasteczkach i wsiach rozpoczęły się masowe egzekucje na Polakach i Żydach, wykonywane właśnie przez wojska Niemieckie.

Źródła: PAP/Polskie Radio 24/muzhp.pl/IPN

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Kibice na meczu Wieczysta - Zagłębie dopingowali swoje drużyny

Kibice na meczu Wieczysta - Zagłębie dopingowali swoje drużyny

Bieg Herosa na Pustyni Błędowskiej za nami. Tak bawili się uczestnicy

Bieg Herosa na Pustyni Błędowskiej za nami. Tak bawili się uczestnicy

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska