https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Im więcej osób zapłaci podatek w Krakowie, tym więcej da się zbudować

Katarzyna Janiszewska
Już na przełomie kwietnia i maja rusza wielka kampania informacyjno-promocyjna zachęcająca krakowian do aktywnego udziału w życiu miasta. Władze będą przekonywać mieszkańców, by włączyli się w opracowanie tzw. budżetu obywatelskiego. A także, by swoje podatki zostawiali w Krakowie. W ramach kampanii do mieszkańców trafią ulotki informacyjne. Zaś w dzielnicach będą oni mieli możliwość spotkać się z radnymi ze swojego okręgu.

- Kampania będzie realizowana w dwóch etapach, w oparciu o dwie idee: zachętę do rozliczania się z podatku PIT na terenie Krakowa oraz zachętę do zaangażowania się w opracowanie projektu budżetu obywatelskiego – tłumaczy Filip Szatanik, zastępca dyrektora biura informacji UMK. - Wzrost dochodu miasta z tytułu odprowadzanego podatku od osób fizycznych pozwala na zwiększenie sumy pieniędzy wydawanych w formule budżetu partycypacyjnego ( w jego ramach to mieszkańcy wskazują i wybierają przedsięwzięcia, które mają zostać zrealizowane z pieniędzy dzielnic).

Pierwsza tura kampanii potrwa od 15 do 30 kwietnia. Będą to dwa ostatnie tygodnie, w których należy rozliczyć się z podatku od osób fizycznych PIT. Właśnie ten element będzie wówczas najmocniej akcentowany. Reklamy pojawią się w przestrzeni miejskiej: na plakatach, billboardach oraz w prasie. Mieszkańcy otrzymają też ulotkę z podstawowymi informacjami dot. budżetu obywatelskiego.

- W tym czasie będziemy również zachęcać ich do tworzenia list z propozycjami projektów, które chcieliby zrealizować w ramach budżetu partycypacyjnego – tłumaczy Szatanik. - Zostaną one później poddane pod głosowanie.

W drugiej turze kampanii (1 września – 5 października br.) przekaz skupi się już wokół tematyki budżetu partycypacyjnego. Krakowianie zostaną zaproszeni do udziału w głosowaniu. Spośród zgłoszonych propozycji projektów zostaną wyłonione te, które - zyskując największe poparcie - będą ostatecznie realizowane. Planowana jest emisja spotów informacyjno-promocyjnych w telewizji autobusowej BUS TV oraz reklamy w prasie.

Dodatkowo w dzielnicach jeszcze w maju będą organizowane spotkania informacyjne nt. budżetu obywatelskiego. - Najważniejsza część budżetu obywatelskiego to spotkania z mieszkańcami - mówi Tomasz Daros, radny "jedynki". - Zwracają oni uwagę radnym na to, jakie są największe bolączki w mieście, mówią co jest potrzebne, na co chcą wydać pieniądze. W budżecie partycypacyjnym nie chodzi o to, jak rozdzielone są pieniadze, ale o dyskusję z mieszkańcami. Dlatego bardzo nam zależało, by w każdej dzielnicy odbyły się minimum dwa takie spotkania. My zaplanowaliśmy trzy, pierwsze na 6 maja, po południu, tak by jak najwięcej osób mogło przyjść. Zależało nam też, by ulotki były wydrukowane jak najwcześniej, by każdy mógł sobie zaplanować czas i wolną chwilę.

Oprócz dyskusji przewidziana jest część warsztatowa. Radni z mieszkańcami będą pracować nad rozwiązaniem konkretnych problemów: gdzie urządzić zieleń, gdzie ja rekultywować, które place zabaw wyremontować, a gdzie stworzyć nowe. Pierwsze spotkania poprowadzą profesjonalni moderatorzy, kolejne - osoby z dzielnic po kursie moderowania w Urzędzie Miasta. Tak, by warsztaty odbywały się na takim samym merytorycznym poziomie.

- Podczas dyskusji rodzi się wiele ciekawych pomysłów - ocenia Daros. - To, jak wiele osób przyjdzie będzie świadczyło o tym, czy budżet się przyjął w Krakowie. Połączenie obu kampanii to bardzo ciekawy pomysł. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli zobaczyć, że nie wszsystkie pieniądze pochodzą z budżetu centralnego. Że lokalne opłaty trafiają do budżetu miasta i są wydawane na to, by żyło im się lepiej.

Koszty wprowadzenia budżetu obywatelskiego w całym mieście: kampania informacyjno-promocyjne, organizacja spotkań z mieszkańcami, szkolenia, przeprowadzenie głosowań i podsumowanie - to koszt 324 tys. zł.

Terminy spotkań:
dzielnica I Stare Miasto: 6 maja 2014 r., Gimnazjum nr 4, Rynek Kleparski 18, godz. 17.30
dzielnica II Grzegórzki: 7 maja 2014 r., Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Półkole, godz. 18.30
dzielnica III Prądnik Czerwony, 12 maja 2014 r., SP nr 64, ul. Sadzawki 1, godz. 17
dzielnica IV Prądnik Biały, 10 maja 2014 r., XIV LO, ul. Chełmońskiego 24, godz. 11
dzielnica V Krowodrza, 15 maja 2014 r., ZSS nr 4, ul. Zakątek 2, godz. 18
dzielnica VI Bronowice, 25 kwietnia 2014 r., ZSB nr 1, ul. Szablowskiego 1, godz. 18
dzielnica VII Zwierzyniec, 12 maja 2014 r., ZSO nr 18, ul. Senatorska 35, godz. 18
dzielnica VIII Dębniki, 15 maja 2014 r., CK "Ruczaj", ul. Rostworowskiego 1, godz. 18.30
dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, 8 maja 2014 r., Gimnazjum nr 24, ul. Mireckiego 29, godz. 18
dzielnica X Swoszowice, 6 maja 2014 r., SP 97, ul. Judyma 10, godz. 18
dzielnica XI Podgórze Duchackie, 7 maja 2-14 r., DK SM Kurdwanów, ul. Witosa 39, godz. 18
dzielnica XII Bieżanów-Prokocim, 7 maja 2014 r. SP nr 123, ul. Okólna 16, godz. 18
dzielnica XIII Podgórze, 15 maja 2014 r., UMK Rynek Podgórski, Sala Maryewskiego, godz. 18-20
dzielnica XIV Czyżyny, 13 maja 2014 r., os. Dywizjonu 303 nr 66, godz. 17
dzielnica XV Mistrzejowice, 13 maja 2014 r., Gimnazjum nr 37, os. Złotego Wieku 36, godz. 17
dzielnica XVI Bieńczyce, 8 maja 2014 r., os. Jagiellońskie 9, godz. 18
dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, 25 kwietnia 2014 r., MDK Fort 49, os. Na Stoku 27 b, godz. 18
dzielnica XVIII Nowa Huta, 6 maja 2014 r., OK. im. Norwida, os. Górali 5, godz. 16.30

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mikaangelo
Żeby nie te Uniwersytety to by takiego miasteczka jak Kraków już nie było, towarzyszu!
m
my
Jak radny Kośmider zaczął akcję propagandową, że za płacenie podatków ludzie coś dostaną łatwiej np. miejsce w przedszkolu ,i gdy okazało się ,że to kolejny bajer, aby wydrzeć kasę na olimpiadę albo jakiś stadion , to zaczęliśmy płacić podatki w poza Krakowem, tam gdzie mamy stały meldunek. Niedługo tam wrócimy ,bo Kraków jest miastem bez przyszłości.
g
gniewko_syn_ryba
to znaczy, że pieniędzy nie brakuje, a nawet są w nadmiarze... ;)))
P
Pordopis
dlatego Kraków tak cierpi, bo zjazdowych słoików jest masa w związku z ilością uniwersytetów, eksploatują drogi, chodniki, komunikację miejską a rozliczają się w swoich wichurach... pewne rzeczy powinny iść z góry - jak nie nakażesz prawnie to nikt z własnej woli nic nie da...
F
Franek
A krakowianie i tak będą sie poruszać po dziurawych drogach i wąchać śmierdzące zakurzone powietrze, zamiast parkingów będą mieli kolejne płatne strefy, a podatki lokalne zawsze w maksymalnej stawce...
Problemem jest nie napływ środków tylko ich skandaliczne wydawanie, klonowanie kolejnych spółeczek miejskich z pensyjkami z sufitu dla kolejnych znajomych, brak nadzoru nad bandą z ZIKITu która w tym mieście robi co tylko chce i jak chce..
Więc nie wciskajcie kitu kolejny raz o podatkach, spytajcie Jagny jak się wydaje nie swoją kasę i wszystko będzie jasne...
Wybierzcie Machlojskiego na kolejną kadencję, a wasze prawnuki będą spłacać zaciągnięte przez niego kredyty...
j
jo
Tak jeszcze jeden stadion za 500 milonów!
P
PS
Szlag mnie trafia jak czytam takie pierdoły. Miasto, które skutecznie blokuje mniejsze i większe firmy, które chcą tu inwestować, a co za tym idzie płacić podatki, wyskakuje z takimi apelami. O zgrozo! Przerobiłem to na własnej skórze i każdemu odradzałbym inwestowanie w tym mieście. W każdej podkrakowskiej gminie można z urzędnikami merytorycznie przedyskutować problemy i liczyć na pomoc z ich strony tylko nie w tym zapyziałym mieście, w którym dwór pana prezydenta traktuje podatnika jak petenta!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska